Do poradni zdrowia psychicznego w całym kraju rozsyłane są kwestionariusze z pytaniami do pacjentów o ocenę placówek, z których usług korzystają. Pojawią się plakaty informujące o konkursie oraz specjalnie przygotowane i zaplombowane urny, do których będzie można wrzucić wypełnioną ankietę. Głosować można już dziś, wypełniając kwestionariusz zamieszczony na stronie www.odnalezcsiebie.pl. Na ich podstawie kapituła konkursowa złożona z uznanych autorytetów w dziedzinie psychiatrii wyłoni najlepsze poradnie. Dla trzech najwyżej ocenianych placówek przewidziane są wartościowe nagrody. Pierwszy etap konkursu, w którym można wypełniać ankiety, potrwa do końca października.
- Chcemy wskazywać pozytywne przykłady poradni wychodzących naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom pacjentów. Konkurs to także okazja do wyrażenia uznania dla psychiatrów i innych pracowników służby zdrowia oddanych swojej pracy. To także próba zwrócenia uwagi opinii publicznej na problematykę lecznictwa psychiatrycznego, której znaczenie bywa często marginalizowane wobec „bardziej tradycyjnych” dziedzin medycyny – mówi doc. Joanna Meder, ogólnopolski koordynator programu „Odnaleźć siebie”. - Tymczasem psychiatria jest szeroko rozwiniętą gałęzią medycyny zajmującą się rozpoznawaniem, leczeniem, rehabilitacją i profilaktyką wszelkich zaburzeń psychicznych. Podobnie jak cała medycyna służy życiu i zdrowiu ludzkiemu, warto z tej wiedzy skorzystać i udać się po poradę do specjalisty – wyjaśnia Joanna Meder.
W ramach programu „Odnaleźć siebie” TNS OBOP przeprowadził badania postaw społecznych wobec kwestii zaburzeń psychicznych, psychiatrii i leczenia psychiatrycznego. Zadano między innymi pytanie „Co powinna zrobić osoba skarżąca się na objawy: apatia, wahania nastroju, izolowanie się od otoczenia, aby poprawić swój stan zdrowia?”. Jedynie 15% ankietowanych wskazało na wizytę u psychiatry - wynika z raportu „Portret Leczenia Psychiatrycznego Oczami Polaków Malowany”. Respondenci wskazywali przede wszystkim na samodzielne sposoby radzenia sobie z zaburzeniami: rozmowa z bliskimi, wypoczynek. Niezbyt skłonni jesteśmy natomiast udać się po poradę do specjalisty, choć przecież w innych dziedzinach życia często i chętnie korzystamy z pomocy fachowców. Konkurs „Przyjazna poradnia” ma za zadanie skierować uwagę opinii publicznej na lecznictwo psychiatryczne, ocieplić jego wizerunek.
Szczegółowy regulamin konkursu „Przyjazna poradnia” zamieszczony jest na stronie programu „Odnaleźć siebie”: www.odnalezcsiebie.pl
W Elblągu i regionie do konkursu jak na razie przystąpiły trzy poradnie w tym dwie z naszego miasta: NZOZ Poradnia Zdrowia Psychicznego "Arcus" przy ul. Hetmańskiej 5/36 i NZOZ Poradnia Zdrowia Psychicznego przy ul. Królewieckiej 195, a także poradnia z Malborka - Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska na ul. Słowackiego 2. Tam też znajdują się specjalne kwestionariusze do głosowania.
Ogólnopolski Program Zmiany Postaw wobec Psychiatrii „Odnaleźć siebie” funkcjonuje od 2003 roku i ma charakter edukacyjny. Jego podstawowy cel to przełamanie barier społecznych związanych z leczeniem zaburzeń psychicznych i mitów nagromadzonych wokół psychiatrii oraz edukacja społeczna na temat dużego znaczenia, jakie ma diagnostyka i wcześnie rozpoczęte leczenie. Nadrzędnym założeniem jest zbudowanie pozytywnego wizerunku psychiatrii wśród innych nauk medycznych. Patronat merytoryczny nad programem sprawuje Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Koordynatorem programu z ramienia PTP jest doc. Joanna Meder.