Jak już informowaliśmy, Rada Miejska podczas ostatniej sesji powołała w naszym mieście nową samorządową instytucję kultury, którą jest Elbląska Orkiestra Kameralna. Pierwszym dniem jej działalności będzie 1 października 2007 roku.
EOK mieścić się będzie w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Elblągu przy ul. Traugutta. W zeszły czwartek Orkiestra Kameralna otrzymała swój statut.
Głównym celem Orkiestry będzie upowszechnianie, rozwijanie i zaspokajanie potrzeb społeczeństwa w zakresie kultury wysokiej w sferze muzyki. Przedmiotem jej działalności będzie zaś krzewienie muzyki polskiej i światowej poprzez organizowanie koncertów, spektakli muzycznych, audycji, festiwali muzycznych oraz innych form prezentacji muzyki, angażowanie artystów polskich i zagranicznych, prowadzenie edukacji muzycznej społeczeństwa, ale także prowadzenie działalności wydawniczej związanej z utrwalaniem swojej działalności. Jak poinformował prezydent Elbląga Henryk Słonina, na początku orkiestra na swoją działalność otrzymywać będzie co roku z budżetu miasta 500 tys. zł.
Początki powojennego życia muzycznego w Elblągu datuje się na 1945 r. W styczniu 1946 r. powołana została Miejska Szkoła Muzyczna, a pedagodzy tej szkoły tworzyli małe zespoły orkiestrowe. W następnych latach, w miarę rozwoju środowiska muzycznego i zapotrzebowania społecznego stale powracała myśl powołania w Elblągu klasycznej orkiestry. Przy szkole cały czas organizowane były zespoły orkiestralne, w których występowali zawsze uczniowie i nauczyciele.
8 listopada 1978 r. przy ul. Traugutta oddano do użytku, wybudowany dla szkoły muzycznej obiekt z nowocześnie wyposażoną salą koncertową. W tym samym roku powstała symfoniczna orkiestra nauczycielska, a w 1979 r. utworzono Młodzieżową Orkiestrę Symfoniczną. W latach 80-tych powołano małą orkiestrę kameralną „Magna Astra”. Wszystkie te orkiestry sponsorowane były przez elbląskie zakłady pracy i Urząd Miejski.
Rozwój szkoły muzycznej zaowocował absolwentami wszystkich specjalności orkiestrowych (od roku 1984 było ich w sumie 184). Wielu z nich po studiach powracało i powraca do Elbląga. Obecnie w elbląskiej szkole pracuje 23 instrumentalistów gotowych do pracy w orkiestrze, z kolei studiuje lub kończy studia 9 osób, które także deklarują chęć pracy w Elblągu.
Już koncerty promocyjne Elbląskiej Orkiestry Kameralnej pokazały, że znacznie wzbogaci ona ofertę kulturalną naszego miasta i pozwoli jego mieszkańcom uczestniczyć w imprezach kultury wysokiej, której w Elblągu dotychczas brakowało.
Fot. Adam Wołosz / EOK podczas koncertu na tegorocznym rozdaniu nagród Prezydenta Elbląga
Filharmonia niech będzie kolejnym krokiem w rozwoju.
a może coś więcej o składzie, dyrygencie, głównych muzykach? Fajnie że będzie orkiestra. czekam na ciekawostki koncertowe.