Miejscy radni uchwalili nowe stawki opłat za pobyt w Domu dla Bezdomnych, Domu dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży oraz w mieszkaniach chronionych. Ustalenie szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za korzystanie z wymienionych placówek podyktowane było zmianą ustawy o pomocy społecznej (art. 97 ust. 5 z dnia 12 marca 2004 r.).
Według dotychczasowych przepisów, to rada powiatu lub gminy ustalała organizację ośrodków wsparcia, a ustalenie odpłatności za pobyt należało do kompetencji podmiotu prowadzącego. Od 15 marca tego roku zmieniono ich brzmienie. Po modyfikacji rada gminy lub powiatu może ustalać jedynie szczegółowe zasady ponoszenia odpłatności za pobyt w tych jednostkach.
Na ostatniej sesji Rada Miejska uchwaliła zasady odpłatności za pobyt w mieszczącym się przy ul. Bema 79, Ośrodku Wsparcia – Domu dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży. Na zlecenie miasta placówkę prowadzi Diecezja Elbląska. Nowe stawki za usługi świadczone w Domu ustalono w oparciu o obowiązujące w przepisach kryterium dochodowe. Całkowitemu zwolnieniu z odpłatności podlegają osoby, których dochód jest równy lub niższy od kryterium. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, zwłaszcza ze względu na trudną sytuację materialną lub życiową osoba taka może być zwolniona z opłat w części lub całości.
Radni ustalili również szczegółowe zasady ponoszenia odpłatności za pobyt w Domu dla Bezdomnych im. Św. Alberta przy ul. Nowodworskiej 49 w Elblągu, gdzie postanowiono obniżyć stawki za świadczone usługi. Zdecydowano się na taki krok, gdyż większość osób bezdomnych nie posiada żadnego źródła dochodu, a gdy już je posiada, najczęściej w formie zasiłku stałego, to nie przekracza on kryterium dochodowego ustalonego w ustawie o pomocy społecznej. Osoby takie nie ponoszą więc odpłatności za pobyt w Domu. Nieliczne osoby bezdomne posiadają dochód, w postaci renty lub emerytury, który kwalifikuje je do wnoszenia opłat, jednak są to osoby najstarsze, schorowane i niesprawne. Z uwagi na konieczność płacenia za pobyt w Domu, często muszą rezygnować z części leków.
Mając to na względzie, elbląscy rajcy obniżyli stawki odpłatności, co w skali roku zmniejszy dochody do budżetu miasta o ok. 6 tys. zł, jednak straty mają zostać pokryte z dochodów własnych Domu dla Bezdomnych.