O tym, że Biblioteka Elbląska od dawna przestała ograniczać się jedynie do tradycyjnych funkcji, gromadzenia i wypożyczania książek zauważył już niemal każdy korzystający z jej oferty czytelnik. Dziś Biblioteka przy ul. Świętego Ducha wykracza daleko poza swoje cele statutowe, podejmując działania dotyczące m.in. promocji czytelnictwa, ochrony zabytkowych zbiorów bibliotecznych oraz prowadzi prace naukowo-badawcze i wydawnicze. W związku z poszerzeniem działalności, Bibliotece Elbląskiej niedawno nadano nowy statut.
Przyjęcie przez Radę Miejską nowego statutu dla Biblioteki było niezbędne, gdyż w wyniku zakończonego w zeszłym roku, dużego projektu inwestycyjnego „Rewitalizacja Centrum Kulturalnego Starego Miasta: rozbudowa i modernizacja Biblioteki Elbląskiej”, znacznemu poszerzeniu uległy jej dotychczasowe zadania statutowe. Biblioteka pozyskała w ten sposób m.in. dodatkowy obiekt przy ul. Św. Ducha 25, gdzie mieści się teraz Pracownia Zbiorów Zabytkowych. Dodatkowym czynnikiem przemawiającym za stworzeniem nowego statutu, były zmiany w przepisach prawnych dotyczących funkcjonowania bibliotek na przestrzeni kilku ostatnich lat.
W nowym statucie podlegającej Prezydentowi Elbląga Biblioteki, określono dodatkowe cele i zadania tej samorządowej instytucji kultury. Zgodnie z nimi „Biblioteka służy rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb czytelniczych, oświatowych, kulturalnych, informacyjnych i naukowych mieszkańców miasta Elbląga i powiatu elbląskiego oraz uczestniczy w upowszechnianiu wiedzy i kultury”. Takim przykładem, wychodzenia na przeciw oczekiwaniom swoich czytelników, mogą być organizowane przez Bibliotekę, cykliczne Salony Polityki i doroczne Letnie Ogrody Polityki, które już na dniach rozpoczną się w naszym mieście.
Obecnie Biblioteka Elbląska jest podzielona na kilka działów, są to m.in. działy Gromadzenia, Opracowania i Kontroli Zbiorów, Literatury Naukowej, Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej, Literatury dla Dorosłych (Biblioteka Literacka), Zbiorów Audiowizualnych, Dokumentów Elektronicznych i Informatyzacji, Zbiorów Regionalnych i Miast Polskich im. Prof. Stanisława Gierszewskiego oraz dział Komunikacji Społecznej i Wydawnictwo „Wilk Stepowy”. W jej skład wchodzą także dwie pracownie (Przechowywania, Konserwacji i Digitalizacji Zbiorów Zabytkowych, a także Pracownia Artystyczna) oraz osiem Filii bibliotecznych na terenie całego miasta (przy ul. Brzeskiej, Grunwaldzkiej, Piłsudskiego, Ogólnej, Szarych Szeregów, Słonecznej, Hetmańskiej i Mielczarskiego).
Jednak to nie wszystko. Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej, snuje kolejne plany na przyszłość. – Chcemy powołać w Bibliotece Radę Naukową, która zajmie się m.in. badaniami społecznymi nad współczesnym Elblągiem – zdradza dyrektor. W jej skład wejdą przedstawiciele nauki i kultury oraz pracownicy elbląskiej Biblioteki.
- To dopiero pierwszy krok w kierunku tworzenia nowej Biblioteki Elbląskiej – wyjawia dyrektor Nowiński, który już zapowiedział powstanie kolejnych działów i pracowni działających w ramach zarządzanej przez niego instytucji.
Fot. Adam Wołosz