Elbląscy radni zdecydowali o zwiększeniu z 80 do 95 procent, bonifikat od rocznych opłat za nieruchomości, których właścicielem jest miasto. Nieruchomość taka, aby jednak została objęta bonifikatą, musi być oddana w trwały zarząd na ściśle określone cele.
Zgodnie z przepisami o gospodarce nieruchomościami, Rada Miejska może udzielić bonifikaty od opłat rocznych, jeżeli nieruchomość jest oddana na cele mieszkaniowe, na realizację urządzeń infrastruktury technicznej lub innych celów publicznych. Bonifikata w opłatach może zostać udzielona także jednostkom organizacyjnym, które prowadzą działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, naukową, badawczo-rozwojową, wychowawczą, sportową lub turystyczną, na cele niezwiązane z działalnością zarobkową oraz nieruchomościom oddanym na siedziby organów administracji państwowej, sądów i prokuratur.
Na podstawie obowiązującej od 1999 r. uchwały Rady Miejskiej, prezydent Elbląga mógł dotychczas udzielać bonifikat w wysokości jedynie 80 proc. ceny nieruchomości. Udzielane bonifikaty były jednak zróżnicowane co do wysokości, w zależności od okresu, w którym ustalana była opłata. Opłaty te dotyczyły zwykle nieruchomości zabudowanych, a ich wysokość ustalana na podstawie wartości gruntów i budynków była znaczna. Na przykład w przypadku nowowybudowanego obiektu hali widowiskowo-sportowej przy Al. Grunwaldzkiej, która oddana zostanie w trwały zarząd nowoutworzonej jednostce budżetowej pn. Centrum Sportowo-Biznesowe, wynosi ona w skali roku 26 tys. zł.
Według radnych zasadne było więc udzielenie bonifikat w znacznej wysokości, gdyż opłaty do budżetu miasta wnoszą miejskie jednostki organizacyjne, które nie posiadają osobowości prawnej, a są dotowane z tego samego budżetu.
Bonifikata dotyczyć będzie wszystkich nieruchomości, również oddanych w trwały zarząd przed wejściem w życie uchwały.