"Żyjmy w świecie wolnym od dymu tytoniowego" - to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu. Tego dnia Światowa Organizacja Zdrowia stara się zwrócić uwagę opinii publicznej, że palenie papierosów, czynne i bierne prowadzi do uszkodzenia zdrowia.
Badania nie pozostawiają żadnych wątpliwości - wymuszone bierne palenie zagraża zdrowiu i życiu wywołując nowotwory, choroby układu oddechowego i układu krążenia zarówno u dzieci jak i dorosłych. Nie istnieje bezpieczny poziom wdychania dymu tytoniowego. Takie są ostateczne i niepodważalne konkluzje potwierdzone przez międzynarodowych ekspertów w dziedzinie zdrowia publicznego, poparte przez opublikowane wyniki prowadzonych na przestrzeni wielu lat rygorystycznych i szeroko zakrojonych badań. Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest przebywanie w otoczeniu całkowicie wolnym od dymu tytoniowego.
W stosunku do państw Unii Europejskiej Polska zajmuje 7. miejsce, co do częstotliwości palenia papierosów. W Polsce codziennie zaczyna palić około 500 nieletnich chłopców i dziewcząt. Szacuje się, że codziennie 9,9 mln Polaków pali papierosy, a rocznie próbuje palenia około 180 tys. dzieci. Dlatego dzień 31 maja jest okazją do podjęcia społecznej akcji edukacyjnej informującej o następstwach używania tytoniu i zachęcającej do wyboru zdrowego, wolnego od dymu tytoniowego stylu życia.
W ramach działań prozdrowotnych „Światowego Dnia bez Tytoniu” Powiatowa Stacja Sanitarno–Epidemiologiczna przy ul. Królewieckiej 195 w Elblągu organizuje w swojej siedzibie punkt rozdawnictwa ulotek i kart konkursowych oraz oferuje wszystkim zainteresowanym bezpłatne mierzenie ciśnienia. Także jutro na bezpłatne badania wydolności płuc zaprasza Szpital Wojskowy przy ul. Komeńskiego. Wszyscy pacjenci będą przyjmowani w godzinach od 10.00 do 14.00, w gabinecie 111 w przychodni szpitala.
Fot. Adam Wołosz
Oprac. BB