Na XI Pikniku Naukowym Polskiego Radia BIS w Warszawie, który odbył się w minioną sobotę, prezentowało się Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski Lokalna Grupa Działania w Elblągu. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pasłęku prezentowali, jak funkcjonują nasze pochylnie.
Jak zwykle dużym powodzeniem cieszyły się aniołowskie przysmaki: ruskie pierogi, naleśniki, wiejski chleb ze smalcem i małosolnym ogórkiem oraz chrupiące ruchańce. Na stoisku można było zobaczyć także zdjęcia okolic kanału oraz oryginalne fragmenty projektu inwestorskiego Kanału Elbląskiego wykowane przez Georga Jacoba Steenke.
Na scenie „Wioski Europejskiej” i przed naszym namiotem dużym zainteresowaniem cieszyły się występ dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Zwierznie z Gminy Markusy i Szkoły Podstawowej w Gronowie Górnym. Uczniom szkoły w Zwierznie udało się w formie bajki przemycić historię powstania Kanału Elbląskiego, z wielkim wdziękiem opowiedzieć o przyrodzie i zabytkach, w ekspresowym tempie sławić urodę obszaru Kanału Elbląskiego i dzięki piosenkom stworzyć wiejskie żuławskie klimaty. Z pokorą przyjmowaliśmy krytyczne uwagi odwiedzających nasze stoisko, którzy twierdzili, że nie znamy własnego potencjału, jakim jest Kanał Elbląski i że nie umiemy go umiejętnie promować i zagospodarować turystycznie – poinformowała Anna Dawid ze Starostwa Powiatowego.
Stoisko „Statkiem po trawie” odwiedzili docent Andrzej Szajkiewicz Kierownik Zakładu Obsługi Ruchu Turystycznego Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy oraz profesor Massimo Mazzini z Uniwersytetu Tuscia, równocześnie Attaché Naukowy Ambasady Włoskiej w Warszawie. Mamy nadzieję, że piknik przyniesie również efekty w postaci rozwoju turystyki na obszarach wiejskich Kanału Elbląskiego – dodaje Anna Dawid.
Fot. Archiwum/Na zdjęciu młodzież z Gminnego Gimnazjum w Gronowie Górnym prezentująca, przygotowaną przez siebie, wystawę fraktali.