Przy okazji rozpoczynającej się jutro w Elblągu IX konferencji geodezyjnej, w której udział weźmie ok. 350 geodetów z kraju i za granicy, warto przypomnieć jakie osiągnięcia nasze miasto odniosło w tej właśnie dziedzinie i jakie są jego plany na najbliższą przyszłość.
Przed geodezją i kartografią, jak również innymi dziedzinami stoją wyzwania związane z informatyzacją. Geodezja w swojej praktyce zawodowej od kilkunastu lat stosuje nowoczesne technologie. Odważnie angażuje się w nowe obszary, takie jak: geodezja i nawigacja satelitarna. Pozwala to operować nowoczesnymi, wielkimi bazami danych topograficznych, czy katastralnych.
Elbląg znany jest w kraju z nowatorskich rozwiązań w tworzeniu miejskiego systemu informacji przestrzennej (tzw. ESIP), jako narzędzia do wspomagania zarządzania jednostką samorządu terytorialnego. System ten przygotowany jest do internetowej obsługi interesantów, zaś do obsługi wykonawców prac geodezyjnych, uruchomiono portal MODGiK.
Podjęto również działania zmierzające do elektronicznej obsługi jednostek organizacyjnych podległych prezydentowi Elbląga oraz powiązanych z Urzędem Miejskim, w zakresie wymiany danych cyfrowych i dokumentów elektronicznych. W ramach tych właśnie działań planuje się wykonanie takich prac jak: rozszerzenie usług elektronicznych ESIP, uruchomienie oddalonych punktów obsługi, podłączenie jednostek organizacyjnych, rozbudowa funkcjonalności ESIP pod kątem przekrojowej analizy danych oraz wdrożenie nowych modułów internetowych ESIP umożliwiających obsługę formularzy elektronicznych na stronach internetowych.
- Realizując powyższe prace chcemy zakończyć informatyzację Urzędu Miejskiego, tworząc jeden spójny system, spójny wewnętrznie, poprzez kompleksową obsługę komórek Urzędu oraz spójny zewnętrznie poprzez możliwość zdalnej obsługi mieszkańców i włączenie do niego placówek bezpośrednio podległych pod elbląski ratusz – mówi Sławomir Skorupa, naczelnik Wydziału Geodezji UM w Elblągu. - Działania te mają doprowadzić do zbudowania rozległego systemu informatycznego współdzielącego dane, pracującego w jednolitej technologii i wspomagającego zarządzanie całym miastem. Celem jest podniesienie jakości danych, zagwarantowanie ich spójności, wyeliminowanie wielokrotnego wprowadzania tych samych danych w różnych instytucjach oraz podniesienie poziomu obsługi mieszkańców, zarówno wewnątrz Urzędu jak i całego miasta – wyjaśnia naczelnik.
W najbliższym czasie miasto chce przystąpić do budowy „Zintegrowanego systemu bezpieczeństwa miejskiego” z wykorzystaniem stacji referencyjnej DGPS/RTK w Elblągu. - System umożliwi między innymi: koordynowanie wspólnych działań w sytuacjach kryzysowych służb mundurowych, Pogotowia Ratunkowego, jednostek komunalnych i branżowych, jednoczesne monitorowanie zespołu wielu pojazdów z podaniem ich identyfikatorów na mapie numerycznej oraz wyższy poziom zabezpieczenia przeciwpowodziowego miasta – informuje Sławomir Skorupa.
Więcej o zaplanowanej na 19 i 20 kwietnia elbląskiej konferencji geodetów przeczytać można w artykule „Międzynarodowe spotkanie geodetów”.