Szefowie 17 elbląskich instytucji i Prezydent Elbląga Henryk Słonina, podpisali dziś w ratuszu specjalne porozumienie, które ma na celu maksymalne przyspieszenie i ułatwienie procesu inwestycyjnego w naszym mieście. Uroczystość połączona była z otwarciem i prezentacją Lokalnego Okienka Przedsiębiorczości w Urzędzie Miejskim.
Wszystkie instytucje, które podpisały porozumienie mają znaczny wpływ na proces obsługi inwestorów tworzących w mieście nowe zakłady i nowe miejsca pracy, a co za tym idzie na decyzję o tym, by zostawili oni swoje pieniądze właśnie w Elblągu.
Porozumienie powstało przede wszystkim po to, by ułatwić życie przedsiębiorcom, odciążyć ich i maksymalnie skrócić czas, jaki muszą poświęcić na pozyskanie informacji, pozwoleń, zaświadczeń i dokonanie uzgodnień z poszczególnymi instytucjami oraz branżami specjalistycznymi. - W ramach każdej z tych instytucji została wyznaczona osoba, do której pilotujący danego inwestora koordynator Wydziału Rozwoju Przedsiębiorczości, może się zgłosić mailowo, telefonicznie lub faksem, by uzyskać odpowiedź na pytania związane bezpośrednio z przebiegiem procesu inwestycyjnego, a następnie przekazać ją przedsiębiorcy. Jest to szczególnie ważne, w przypadku inwestorów zagranicznych np. z Anglii, USA, czy krajów skandynawskich, ale i inwestorów polskich, mieszkających i prowadzących swoje firmy w Krakowie, Katowicach, czy Warszawie – wyjaśnia Agnieszka Staszewska, rzecznik Prezydenta Elbląga.
- Przygotowując inwestycje trzeba brać pod uwagę wiele spraw: gdzie są odpowiednie przyłącza mediów, czy teren objęty jest nadzorem konserwatora zabytków, czy dla danego gruntu, istnieje plan zagospodarowania, czy teren objęty jest np. specjalna strefą ekonomiczną. – wyjaśnia Prezydent Elbląga Henryk Słonina. - Nie ma potrzeby, aby ci przedsiębiorcy przemierzali setki kilometrów po to, by chodzić od instytucji do instytucji i zadawać te wszystkie pytania. Mogą je zadać telefonicznie lub pocztą elektroniczną swojemu „opiekunowi” w urzędzie. Ten zaś skontaktuje się z osobą wyznaczoną w ramach danej instytucji, zada pytania inwestora, ustali termin odpowiedzi, a następnie przekaże informacje bezpośrednio przedsiębiorcy.
Dzięki porozumieniu będzie można również w szczególnych okolicznościach zwołać spotkanie przedstawicieli tych instytucji z inwestorem, tak by na miejscu uzgodnić szereg szczegółów. Zmiany zakładają również m.in. przekazywanie inwestorom informacji i druków, które należy złożyć w poszczególnych instytucjach. Przedsiębiorcy otrzymają wzory tych dokumentów już podczas pierwszej wizyty w Urzędzie Miejskim w Elblągu. Podstawowe informacje dotyczące formalności, jak i same druki przekazywane będą przedsiębiorcom przez pracowników urzędu w Biurze Obsługi Interesanta.
Pod porozumieniem podpisali się szefowie 17 najważniejszych w Elblągu instytucji mających wpływ na przebieg procesu inwestycyjnego prowadzonego przez przedsiębiorcę. Sygnatariuszami są: Witold Danilewicz - kierownik elbląskiego oddziału Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego, Eugeniusz Dąbrowski – kierownik oddziału Państwowej Inspekcji Pracy w Elblągu, Henryk Dorociński – dyr. generalny elbląskiego oddziału Koncernu Energetycznego Energa S.A., Tadeusz Grodziewicz – dyr. zarządu Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, Krzysztof Grygo – Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu, Mirosław Jonakowski – kierownik Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, Ewa Kołakowska – dyr. oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Elblągu, Jerzy Kołodziejski – Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Elblągu, Jan Kulik – prezes Elbląskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, Maria Mellin – Wojewódzki Konserwator Przyrody Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, Jarosław Orłowski – naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu, Iwona Radej – dyr. Powiatowego Urzędu Pracy, Antoni Strzelczyk – kierownik rejonu sieci gazowniczej w Elblągu Pomorskiej Spółki Gazowniczej, Stanisław Tomczyński – dyr. Centrum Pracy i Pomocy w Elblągu, Henryka Traczyk – Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Elblągu, Powiatowy Inspektor Miejskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Bronisława Walawska-Pawlak – dyr. delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Elblągu, Krystyna Wątroba – kierownik elbląskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Olsztynie oraz Henryk Słonina – Prezydent Elbląga.
Po zawarciu porozumienia odbyła się prezentacja pomieszczeń Lokalnego Okienka Przedsiębiorczości, które mieszczą się na parterze budynku Urzędu Miejskiego. Stanowiska do obsługi inwestorów przygotowane zostały w Biurze Obsługi Interesanta oraz w specjalnie do tego wyznaczonym „pokoju inwestora”. Zmiany organizacyjne w ratuszu mają na celu stworzenie szybkiej ścieżki obsługi inwestorów i bardziej kompleksowej niż dotychczas obsługi przedsiębiorców w ramach nowego Wydziału Rozwoju Przedsiębiorczości.
Fot. BB
Swietny pomysł i prawidlowy ruch ze strony naszego miasta bo inwestycje w naszym miescie to droga przez mękęi to odstrasza chetnych do inwestowania.Tylko trzymać kciuki aby cel był osiagniety.