Już za tydzień do grona dwunastu Honorowych Obywateli Elbląga dołączy kolejna zasłużona dla tego miasta osobowość. Rada Miejska, ten jakże zaszczytny tytuł nada profesorowi Marianowi Biskupowi, emerytowanemu profesorowi Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk, badaczowi dziejów Elbląga oraz autorowi wielu publikacji na temat historii naszego miasta.
Prof. Marian Biskup urodził się 19 grudnia 1922 r. w Inowrocławiu. Po II wojnie światowej swoje osobiste i zawodowe życie związał z Toruniem. W latach 1957-1972 był pracownikiem naukowym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w Zakładzie Historii Średniowiecznej. W 1971 r. otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Następnie kierował Pracownią Dziejów Prus Królewskich i Książęcych Zakładu Historii Pomorza Instytutu Historii PAN. Począwszy od pierwszych publikacji, zainteresowania Profesora obracały się wokół historii średniowiecza Pomorza, Zakonu Krzyżackiego i jego państwa w Prusach oraz historii konfliktów polsko-krzyżackich. Do najbardziej znanych prac prof. Biskupa należą: „Trzynastoletnia wojna z Zakonem Krzyżackim 1454-1466”, „Dzieje Zakonu Krzyżackiego w Prusach” oraz „Wojna Pruska, czyli Wojna Polski z Zakonem Krzyżackim z lat 1519-1521”.
Prof. Biskup czynnie udzielał się w pracach Polskiego Towarzystwa Historycznego, pełniąc w latach 1973-78 funkcję jego prezesa. Z jego inicjatywy powołano Olimpiadę Historyczną, która do dziś jest najważniejszym sprawdzianem wiedzy historycznej dla uczniów szkół średnich. Od 1991 r. Profesor jest członkiem rzeczywistym PAN, należy do licznych, w tym i zagranicznych organizacji zrzeszających historyków. W 1998 r. został uhonorowany tytułem honoris causa Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, w 2001 Uniwersytetu Gdańskiego. Jest również honorowym obywatelem Torunia i Inowrocławia, zaś Rada Miasta Gdańska w 2002 r. przyznała mu Medal Św. Wojciecha.
Związki Prof. Marian Biskupa z Elblągiem rozpoczęły się latem 1946 roku, kiedy po raz pierwszy odwiedził nasze miasto. Plonem jego pobytu w naszym mieście był pierwszy zarys historii Elbląga w języku polskim dotyczący średniowiecza i okresu nowożytnego. W 1957 r. profesor objął funkcję redaktora naukowego nowopowstałego czasopisma pt. „Rocznik Elbląski”. W sumie w latach 1961-1985, M. Biskup zredagował 10 tomów „Rocznika”. Dzięki jego pracy czasopismo utrzymywało wysoki poziom naukowy i stało się znane w kraju oraz zagranicą. Dziś profesor jest honorowym członkiem komitetu redakcyjnego. W jego działalności w Elblągu ważną rolę odgrywała popularyzacja wiedzy o przeszłości naszego miasta. Marian Biskup był autorem wielu wykładów i odczytów oraz organizatorem wielu sesji i konferencji naukowych, na których poruszał tematykę elbląską. Profesor miał swój olbrzymi wkład w powstanie „Historii Elbląga”, której redakcję powierzono prof. Stanisławowi Gierszewskiemu, a następnie prof. Andrzejowi Grothowi.
Nadanie prof. Marianowi Biskupowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Elbląga nastąpi 19 kwietnia podczas sesji Rady Miejskiej. Przypomnijmy, że honorowe obywatelstwo Elbląga nadano do tej pory 12 osobom. Do tego zaszczytnego grona należą: Karol Wojtyła – Papież Jan Paweł II, Stanisław Wójcicki, gen. bryg. Bolesław Nieczuja-Ostrowski, ks. dr Mieczysław Józefczyk, Stanisław Piekarski, Lech Baranowski, Hans-Gunther Schrock-Opitz, Helena Pilejczyk, Ryszard Rynkowski, Hans Jurgen Schuch, Ojciec Czesław Andrzej Klimuszko oraz prof. Henryk Iwaniec.