Z okazji Jubileuszu istnienia tygodnika Biblioteka Elbląska zaprasza w czwartek na godzinę 18.00 do Sali Koncertowej na Salon Polityki, który tradycyjnie poprowadzi Mirosław Pęczak, a jego rozmówcami będą redaktor naczelny Polityki - Jerzy Baczyński, Janina Paradowska - komentator polityczny tygodnika, Zdzisław Pietrasik - szef Działu Kulturalnego i Mariusz Janicki - kierownik Działu Politycznego.
Na Salonie będzie można kupić książki gości Mirosława Pęczaka oraz obejrzeć film opowiadający o trudach wydawania tygodnika – zapowiadają organizatorzy. Wstęp wolny.
Pierwszy numer Polityki ukazał się w marcu 1957 roku. Redaktorami naczelnymi tygodnika byli kolejno Stefan Żółkiewski, Mieczysław Rakowski, Jan Bijak i Jerzy Baczyński. W 1990 roku tygodnik wydzielił się z koncernu RSW Prasa-Książka-Ruch i od tego czasu wydawany jest przez własną spółdzielnię – „Polityka” – Spółdzielnia Pracy. Od 1992 roku Polityka corocznie przyznaje Paszporty „Polityki” – prestiżowe juz nagrody dla wybitnych twórców i animatorów kultury. Organizuje również akcję fundowania stypendiów dla młodych obiecujących naukowców „Zostańcie z nami” oraz przyznaje Nagrodę Historyczną „Polityki”.
W 1995 roku tygodnik zmienił formułę wydawniczą i stał się kolorowym magazynem. Obecnie jest wydawany w nakładzie ok. 340 tys. egzemplarzy. Pod względem wielkości sprzedaży Polityka od marca 2004 zajmuje pierwsze miejsce wśród polskich tygodników opinii, a według danych Polskich Badań Czytelnictwa, publikowanych w miesięczniku Press, dociera do ok. 2 mln czytelników i jest najpopularniejszym tygodnikiem społeczno-politycznym w Polsce.
Problematyka poruszana w tygodniku obejmuje wydarzenia polityczne, gospodarcze, naukowe i kulturalne Polski, Europy i świata, bieżące komentarze i szerokie analizy, a także felietony i reportaże. Tygodnik korzysta ze wsparcia szerokiego zespołu autorów, w tym wielu osób z tytułami naukowymi i znanych intelektualistów, a także licznych korespondentów zagranicznych.
JERZY BACZYŃSKI - w latach 1973-81 dziennikarz działu ekonomicznego Życia Warszawy. W 1975 roku stypendysta Indiana University School of Journalism. Od 1980 roku zastępca kierownika dodatku Życie i Nowoczesność i – z wyboru zespołu – członek kolegium redakcji. Zwolniony z pracy w stanie wojennym. W latach 1981-1983 pobyt we Francji, najpierw na stypendium Journalistes en Europe, potem Fondation de France. Członek Komitetu Koordynacyjnego „Solidarności” w Paryżu, sekretarz generalny stowarzyszenia Solidarite – Presse – Pologne. Od powrotu do kraju, początkowo bez stałej pracy, następnie współpracownik i od 1984 roku pracownik tygodnika Polityka (publicystyka gospodarcza). W latach 1987-1989 kierownik działu krajowego i ekonomicznego, od 1990 roku zastępca redaktora naczelnego i wiceprezes zarządu Spółdzielni Pracy „Polityka”. W maju 1994 roku powołany na stanowisko redaktora naczelnego tygodnika. Od maja 1999 również Prezes Spółdzielni Pracy „Polityka”. Od 1996 roku przewodniczący Rady Nadzorczej Inforadio sp. z o.o. – właściciela ogólnopolskiej rozgłośni radiowej TOK FM. Autor i współautor kilku książek, m.in. z Leszkiem Balcerowiczem 800 dni, z Janiną Paradowską Teczki liberałów, Jestem pierwszy.
JANINA PARADOWSKA – dziennikarka tygodnika Polityka. Czołowa postać polskiej publicystyki politycznej, co znalazło potwierdzenie w przyznaniu jej, prestiżowego dla środowiska mediów, tytułu Dziennikarza Roku 2002 miesięcznika Press. Jak sama twierdzi, tytuł ten ma dla niej ogromne znaczenie jako nagroda środowiskowa, przyznawana przez kolegów po fachu. W tym samym roku otrzymała Złotą Akredytację do Sejmu - nagrodę przyznawaną dziennikarzom przez prezydia klubów parlamentarnych ponad podziałami. To od jej materiałów lekturę Polityki rozpoczyna większość czytelników, z jej opinią liczą się politycy i koledzy dziennikarze. Jest laureatką nagród: Pruszyńskich, Bocheńskiego i wielokrotnie Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Uhonorowana drugim miejscem w rankingu 50 najbardziej Wpływowych Kobiet w Polsce magazynu Home & Market.
Janina Paradowska jest absolwentką wydziału polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracę w zawodzie zaczynała od reportaży społecznych w Kurierze Polskim, następnie pracowała w Życiu Warszawy. Komentatorem politycznym Polityki została w 1991r.
Jak twierdzi politykę po prostu lubi, choć widzi siebie wyłącznie jako obserwatora wydarzeń, nie ewentualnego ich uczestnika. Jest zdania, że u podstawy jej sukcesu leży "nieznośna pracowitość" oraz przekonanie, że podstawą w zawodzie dziennikarza jest poszanowanie faktów.
ZDZISŁAW PIETRASIK - krytyk filmowy i teatralny, szef Działu Kulturalnego Tygodnika Polityka. Od listopada 2005 roku jest gospodarzem Salonu Polityki w łódzkim Muzeum Kinematografii, członek jury wielu festiwali filmowych i teatralnych. Na łamach Polityki opublikował dziesiątki recenzji i artykułów polemicznych na temat kondycji współczesnego kina.