Sobota, 11.01.2025, Imieniny: Honorata, Matylda, Feliks
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Produkt wielkiej żuławskiej osobowości

22.03.2007, 14:09:10 Rozmiar tekstu: A A A

Samorządy i organizacje pozarządowe Żuław chcą wspólnie promować swój region. Osią rozwoju tamtejszej turystyki ma być szlak pieszo-rowerowy "Śladami Menonitów".

Zdaniem starostwa powiatowego w Nowym Dworze Gdańskim przystąpienie do realizacji partnerskiego projektu "Szlakami Menonitów" zwiększy dostępność kluczowych obszarów regionu oraz przyczyni się do powstania nowych miejsc pracy. Szlak Menonitów połączy kilkanaście gmin, a to oznacza modernizację istniejących i stworzenie nowych ścieżek pieszych i rowerowych, które połączą menonickie zabytki. Tym samym – w zgodnej opinii tamtejszych samorządowców - będzie jednym, spójnym produktem regionalnym prowadzącym po pozostałościach kultury menonickiej, czyli wielkiej żuławskiej osobliwości.

Oprócz tego turyści na wspomnianym szlaku zobaczą charakterystyczny krajobraz kultury Żuław m.in.: budowle hydrotechniczne, jazy, przepusty. Żuławy to także region o wielkim nagromadzeniu zabytków. Na trasie szlaku będzie można zobaczyć słynne żuławskie domy podcieniowe, cmentarze pomenonickie, gotyckie wiejskie kościoły i zagrody holenderskie.

Trasa tamtejszego szlaku liczy 34 km. Prowadzi sprzed Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku przez Kamienną Śluzę, wzdłuż Motławy, dalej przez Olszynkę, Krępiec (w tym miejscu rzeki Stara Radunia i Czarna Łacha wpadają do Motławy), Mokry Dwór do Wiśliny. Następnie wiedzie przez Lędowo, Wróblewo, Wocławy, Miłocin do Trutnów, a stamtąd przez Cedry Wielkie do Leszkowa, a kończy się w Kiezmarku.

Historia menonitów:

Polska w połowie XVI wieku była jednym z najbardziej tolerancyjnych państw w Europie, dlatego osiedlili się tu, przede wszystkim na Żuławach prześladowani w Holandii menonici. Byli niezwykle pracowici, wykazywali się ogromną zręcznością i kunsztem jeśli chodzi o osuszanie bagien. Na zmeliorowanych gruntach prowadzili intensywną gospodarkę rolną. Pozostały po nich domy podcieniowe typu holenderskiego, kościoły, cmentarze z charakterystycznymi stelami oraz wiatraki.

Unikatowe zabytkowe zespoły domów podcieniowych i zagród holenderskich można spotkać we wsiach: Drewnica, Żuławki, Lubieszewo, Wikrowo i Tropy Elbląskie. Zachowane cmentarze menonickie z charakterystycznymi nagrobkami znajdują się w Wikrowie, Władysławowie, Piaskach, Stogach (k. Malborka) i Tropach Elbląskich. Dawne kościoły mennonickie natomiast można zobaczyć w Jeziorze i na Wyspie Spichrzów w Elblągu.

Najciekawsze obiekty zbudowane przez menonitów to wiatraki. Jeden z najpiękniejszych niestety

trzy lata temu spłonął w Wikrowie. Pozostałości wiatraka murowanego można obejrzeć we wsi Łęcze. Równie piękne wiatraki znajdują się na trasie szlaku nadwiślańskiego w Palczewie (murowany) i Drewnicy (drewniany wiatrak przemiałowy tzw. koźlak).

Jako ciekawostka, pod tym linkiem przeczytają Państwo o historii menonitów na Ziemi Elbląskiej.

Oprac. BB

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0104479789734