Kilkanaście par bocianów, które wyruszyły w drogę do naszego regionu, zamieszka w nowych gniazdach na specjalnych platformach zamontowanych przez Koncern Energetyczny Energa. W ciągu ostatnich kilkunastu lat na terenie elbląskiego oddziału Energi powstało ponad 650 takich gniazd.
Platformy montowane są dla bezpieczeństwa bocianów i zapobieżenia uszkodzeniom sieci. Chronią ptaki przed zetknięciem się z przewodami elektrycznymi i porażeniem. - Ptaki nauczyły się bezpiecznie "korzystać z energii", linie niskiego napięcia nie stanowią dla nich większego zagrożenia. Problemem są natomiast gniazda. Osiągają rozmiar nawet 1,5 metra średnicy, ważą czasami nawet kilkaset kilogramów. Często uniemożliwiają one swobodny dostęp do przewodów, a spadające z nich wilgotne gałązki mogą być przyczyną zwarcia i awarii - wyjaśnia Marek Dymowski, rzecznik prasowy elbląskiego oddziału Energi.
Montaż jednej platformy trwa kilka godzin. Trzeba podnieść stare gniazdo i zamontować nowe z fragmentami dotychczasowego. Do takiej operacji niezbędny jest samochód z wysięgnikiem i co najmniej dwóch ludzi. Na przestrzeni ostatnich lat na terenie swojego działania Energa zamontowała już ponad 5 tysięcy specjalnych platform pod bocianie gniazda. Najwięcej w rejonach Olsztyna (ok. 1250), Płocka (775) i Elbląga (650). Jedna platforma to koszt ok. 300 złotych.
Aktualnie trwają ostatnie prace związane z montażem kolejnych platform. W rejonie działań elbląskiego oddziału Energii umieszczonych zostanie dziesięć nowych ptasich domostw. Bocian biały występuje na terenie całego kraju. Najwięcej gniazd buduje w rozległych i zasobnych w zróżnicowany pokarm dolinach dużych rzek i jezior. Prawie 25 proc. krajowej populacji występuje w północno-wschodniej części Polski. W ostatnich latach największe zagęszczenie tych ptaków notuje się na terenie Warmii i Mazur.