Sobota, 11.01.2025, Imieniny: Honorata, Matylda, Feliks
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Groby wojenne pod opieką miasta

13.03.2007, 18:08:51 Rozmiar tekstu: A A A
Samorząd elbląski zawarł z wojewodą warmińsko-mazurskim porozumienie, dotyczące powierzenia miastu zadań związanych z utrzymaniem grobów i cmentarzy wojennych na terenie Elbląga na kolejny rok.

Z
godnie z Ustawą z dnia 28 marca 1933 r. i Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z 23 października 1936 r. opieka nad cmentarzami wojennymi jest zadaniem administracji rządowej. W drodze porozumienia, wojewoda może to zadanie powierzyć gminom. Takie też porozumienie już od wielu lat zawiera elbląski samorząd, który sprawuje opiekę nad Cmentarzem Żołnierzy Armii Radzieckiej przy ul. Agrykola (do końca 1998 r. jako zadanie zlecone, a od 1999 dobrowolnie na podstawie porozumienia). Odpowiednie środki finansowe na utrzymanie grobów i cmentarzy zapewnia w tym wypadku wojewoda.
Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ Bukowiec
    Wtorek, 13.03

    tylko czy ten elblag nie byl zdobywany z mysla o zwiazu radzieckim a ci biedni zolnierze gineli bo tak sobie tego stalin zyczyl?

  2. 2
    0
    ~ erg.
    Środa, 14.03

    Elbląg został zdobyty, zajęty, opanowany w dniu 10 lutego 1945 roku, w ramach operacji wojennych prowadzonych przez wojska sowieckie. W żadnym wypadku nie było to tzw. "wyzwolenie" i mówienie o tzw. "wyzwoleniu" jest fałszywe w każdym calu. Niemieccy mieszkańcy Elbląga i Wehrmacht bronili tu każdego domu, każdej ulicy. Dzień 10 lutego 1945 r. otworzył bynajmniej nie polski lecz sowiecki okres w dziejach powojennego Elbląga. Trudno powiedzieć kiedy zaczął się polski okres, mógł być to maj 1945 r., albo jeszcze później, gdy Sowieci przekazali władzom polskim doszczętnie okradzioną d. Stocznię Schichaua. Jedynymi "wyzwolonymi" w Elblągu było kilku lub kilkunastu polskich robotników przymusowych, którzy tu pozostali. Wielu tych polskich robotników przymusowych uciekło zresztą z Niemcami, słysząc o okrucieństwach żołnierzy sowieckich.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1695520877838