Rozbudowa i unowocześnienie Zakładu Utylizacji Odpadów, rekultywacja i likwidacja nieczynnych wysypisk w Gronowie Górnym i na Modrzewinie, a także poszerzenie selektywnej zbiórki odpadów o pięć gmin powiatu elbląskiego i stworzenie programu edukacji ekologicznej – to zadania, które miasto ma zamiar zrealizować w ciągu trzech najbliższych lat.
Wszystkie są częścią sporego przedsięwzięcia pn. „Racjonalizacja gospodarki odpadami komunalnymi i rekultywacja wysypisk w Elblągu”. Inwestycja ma na celu kompleksowe uporządkowanie, unowocześnienie i zracjonalizowanie systemu gospodarki odpadami na obszarze Elbląga i pięciu gmin naszego powiatu: Elbląg, Gronowo Elbląskie, Markusy, Milejewo i Tolkmicko (łącznie dla 153 tys. mieszkańców). Zadanie zostało podzielone na dwa projekty. Pierwszy dotyczy istniejącego już Zakładu Utylizacji Odpadów w Elblągu (ZUO), drugi dzikiego wysypiska na terenie Modrzewiny.
Przedsięwzięcie zapewnia rozbudowę i modernizację ZUO oraz rozszerzenie selektywnej zbiórki odpadów (w tej chwili korzysta z niej 70 proc. elblążan), co zmniejszy ilość deponowanych odpadów przeznaczonych do składowania, a także pozwoli na bezpieczne składowanie odpadów na kwaterach balastu. W ramach modernizacji wybudowane zostaną nowe instalacje, sortownie, obiekty do przerobów odpadów, budynki (socjalny i administracyjno-socjalny) oraz składowiska i drogi. Zakupiony zostanie nowy specjalistyczny sprzęt, pojazdy oraz pojemniki do selektywnej zbiórki i samochód do zbiórki odpadów.
Projekt zakłada również rozwijanie świadomości ekologicznej lokalnej społeczności poprzez prowadzenie szerokiego programu edukacji ekologicznej, który obejmował będzie zagadnienia z zakresu gospodarki odpadami (seminaria, warsztaty, konkursy, prelekcje ze specjalistami na terenie ZUO). Skierowany on będzie w szczególności do uczniów i studentów z Elbląga oraz powiatu, administratorów budynków i przedsiębiorców.
W ramach prowadzonych prac dokończona zostanie rekultywacja byłego, nieczynnego już wysypiska odpadów komunalnych w Gronowie Górnym (14 ha). Rekultywacji ulegną także dzikie wysypiska na terenie Modrzewiny (38 ha), której obszar przeznaczony zostanie pod nowe inwestycje. Samorząd zaniechał dalszej rozbudowy ZUO. Zdecydowano, że po zapełnieniu kwater odpady będą wywożone do najbliższego zakładu je unieszkodliwiającego, czyli do Łężyc w gminie Wejcherowo.
Realizacja przedsięwzięcia „Racjonalizacja gospodarki odpadami komunalnymi i rekultywacja wysypisk w Elblągu” doprowadzi do utworzenia Rejonu Gospodarki Odpadami spełniającego standardy Unii Europejskiej. Zgodnie z Wojewódzkim Planem Gospodarki Odpadami zapewni to optymalne warunki techniczne i ekonomiczne do prowadzenia zintegrowanej gospodarki odpadami.
Inwestycję kompleksowo poprowadzi ZUO. Jej koszt to ponad 65,5 mln zł. Przedsięwzięcie najprawdopodobniej zostanie dofinansowane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013, w blisko 65 proc. Prace mają potrwać do 2010 r.
Fot. Adam Wołosz
Dlaczego brakuje pojemnikow do sortowania smieci w rojonie ul.Grunwaldzkiej-Morszynskiej
z selektywnej zbiórki odpadów korzysta 70 proc. elblążan..., PRZECIEŻ TO JAWNA KPINA; skąd oni mają takie dane ? Przecież nie od dzisiaj wiadomo, że kontenerów brakuje, a np. taka Zawada, to wogóle nie segreguje. Musieliby albo zamknąć tzw. zsypy i ustawić przy co drugiej klatce kolorowe śmietniki (żeby zmusić ludzi do schodzenia na dół ze śmieciami), albo jakoś przerobić szyby zsypowe, aby nie był 1 ale 4 (3 do selekt. zbiórki, a 1 do reszty); dopóki nic sie z tym nie zrobi, doputy ta sytuacja bedzie trwać, a ZUO bedzie odzyskiwał śladowe ilosci surowca (bo przecież komu sie chce zjeżdżać windą na dół ;P
Sam tez bym chetnie sortowal smieci,niestety,brakuje przy Robotniczej 81,83,85,87,89 takowych,wiec niech wladze naszego grodu nie sciemniają,ze wszedzie są,bo to nieprawda.