Od lipca tego roku osoby starsze oraz niepełnosprawne, korzystające z usług opiekuńczych, będą płaciły za nie mniej, a w niektórych przypadkach mogą one zostać częściowo lub całkowicie zwolnione z wnoszenia opłat. Ponadto radni miejscy zezwolili na wydłużenie o 10 dni terminu opłat za świadczone usługi.
Rada Miejska na ostatniej sesji wprowadziła zmiany do wcześniejszej uchwały z czerwca 2004 r., dotyczącej ustalenia szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwalniania od opłat, jak również trybu ich pobierania.
Aktualnie usługami opiekuńczymi objętych jest ponad 260 osób. Miesięcznie średnio ok. 90 osób nie wnosi systematycznych opłat. Na koniec zeszłego roku zaległości w opłatach, na łączną kwotę 12,3 tys. zł, miało 113 osób. Zdaniem elbląskiego samorządu, jest to głównie skutek wzrastających kosztów utrzymania i relatywnie niskich dochodów, zwłaszcza u osób najstarszych oraz niepełnosprawnych.
Po wprowadzeniu nowych stawek odpłatności, 75 proc. usługobiorców wnosić będzie opłaty niższe od dotychczasowych. Według uchwały decyzje w zakresie częściowego lub całkowitego zwalniania z ponoszenia odpłatności podejmować będzie dyrektor lub zastępca Miejskiego Ośrodka pomocy w Elblągu. Jeśli chodzi o osoby, które ukończyły 100 lat życia, to mają one prawo do korzystania z usług bezpłatnych (4 godziny w tygodniu).
Nowa uchwała obniży dochody o ok. 24 tys. zł w skali roku, ale sprawi, że osoby najstarsze i najbardziej niepełnosprawne będą mogły korzystać ze świadczonych usług znacznie dłużej. To z kolei z pewnością wpłynie na odłożeniu w czasie decyzji o, kosztowniejszym dla miasta, skierowaniu do domu pomocy społecznej takiej osoby.