Na ostatniej sesji Rady Miejskiej, przy okazji wyboru wśród radnych delegatów do organizacji, wrócił temat nazewnictwa drogi wodnej łączącej Elbląg i Ostródę. Wiele kontrowersji od dłuższego czasu budzi nazwa organizacji, do której nasze miasto należy, a mianowicie „Związku Gmin Kanału Ostródzko-Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego”.
Przypomnijmy, 25 listopada 2004 r. Rada Miejska w Elblągu podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia naszego miasta do Związku Gmin Kanału Ostródzko-Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego. Jeden z warunków przystąpienia był taki, że jego siedziba powinna być przeniesiona z Ostródy do Elbląga, zaś jego nazwa przemianowana na Związek Gmin Kanału Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego. Połowę budżetu Związku, stanowią bowiem fundusze włożone przez miasto Elbląg.
Na ostatniej sesji Rady Miejskiej, podczas wyboru delegata do tego związku (w tej kadencji został nim Tadeusz Naguszewski oraz "z urzędu" Henryk Słonina), padło pytanie, dlaczego w jego nazwie nadal widnieje człon „ostródzko”, skoro jest to Kanał Elbląski. W odpowiedzi radnego Jerzego Wcisły i wiceprezydenta Witolda Wróblewskiego, którzy w minionej kadencji reprezentowali Elbląg w Związku Gmin, radni usłyszeli, że zostały już podjęte odpowiednie kroki zmierzające do zmiany nazwy Związku. Jak tłumaczył Jerzy Wcisła satysfakcjonująca dla Elbląga decyzja w tej sprawie powinna zapaść w ciągu najbliższych kilku miesięcy.
Fot. Adam Wołosz
To nie można otworzyć atlasu dla podstawówek i sprawdzić na mapie Polski? Jak wół "Kanał Elbląski" !!!! Sami fachowcy....
bac ~ ostródzkie lobby od dawna lansuje taką nazwę Kanału Elbląskiego, która sławiłaby ich region. Czyniono to na tyle skutecznie, że parę lat temu na posiedzeniach sejmu (dzięki posłom tamtych ziem: Gorczycy i Antochowskiemu) zaczęto dysputować o przyszłości.. Kanału Ostródzko-Elbląskiego!!! Warto przypomnieć dotychczasowemu, dwuletniemu, bezPOradnemu przedstawicielowi Elbląga w Związku Gmin Kanału OE, że POseł Gorczyca to jego kolega POrtyjny~_~
Kanał Elbląski. Od czasu wybudowania tego kanału do 1945 roku nazywano go Kanałem Oberlandzkim (Oberländischer Kanal) z prostej przyczyny: Kanał przecinał d. krainę geograficzną zwaną Oberlandem, obejmującą d. powiat pasłęcki, morąski i północną część powiatu ostródzkiego. Nazwa tej krainy nie była przypadkowa - "das Oberland", czyli "górna ziemia", "górny kraj" itd. oczywiście w przeciwstawieniu do depresji wokół jeziora Druzno i Żuław k. Elbląga. Kto kiedykolwiek płynął statkiem w stronę Kanału Elbląskiego, już z j. Druzna zauważa "górną ziemię", zwaną przez niektórych Pogórzem, Prusami Górnymi itd. Kanał Elbląski przed 1945 r. nazywano także w Polsce Kanałem Staropruskim, ale w nazewnictwie niemieckim nigdy nie padała nazwa "ostródzki". Kanał skomunikował południowe - rolnicze zaplecze d. Prus Wschodnich z silnym ośrodkiem przemysłowym i portem - Elblągiem i to doceniali rolnicy oraz posiadacze ziemscy już w 1875 r. wystawiając w Buczyńcu pomnik budowniczemu kanału - Niemcowi z Królewca - Jerzemu Jakubowi Steenke (zm. w Elblągu). Na pomniku napisano m.in. "wdzięczni rolnicy".