Weszła w życie z dawna oczekiwana ustawa o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych (Dz.U.nr 251 poz.1844). Ustawa określa zasady udzielania dotacji z Funduszu Dopłat na pokrycie części kosztów budowy, remontu lub przebudowy budynków lub ich części oraz kupna lokali mieszkalnych - z przeznaczeniem na lokale socjalne, mieszkania chronione, noclegownie i domy dla bezdomnych.
Ze wszystkich tych form wsparcia może korzystać gmina. O część z nich mogą ubiegać się również związki międzygminne i organizacje pożytku publicznego.
Wsparcie dla organizacji pożytku publicznego
Zgodnie z powyższą ustawą organizacja pożytku publicznego może otrzymać wsparcie finansowe na:
1.budowę budynku na działce stanowiącej jej własność lub będącej w użytkowaniu wieczystym - z przeznaczeniem na noclegownie lub domy dla bezdomnych, w wysokości 30 % kosztów przedsięwzięcia;
2.przebudowę lub remont budynku lub jego części, będącego jej własnością – z przeznaczeniem na noclegownie lub domy dla bezdomnych , w wysokości 40 % kosztów przedsięwzięcia;
3.kupno lokali mieszkalnych - z przeznaczeniem na mieszkania chronione, w wysokości 20 % kosztów zakupu;
4.kupno lokali mieszkalnych połączone z remontem – z przeznaczeniem na mieszkania chronione, w wysokości 30 % kosztów przedsięwzięcia.
W przypadku 1 i 2 warunkiem udzielenia wsparcia jest zaangażowanie środków własnych w wys. co najmniej 30% kosztów, w przypadku 3 i 4 – przeniesienie prawa własności do lokalu.
Wsparcie będzie udzielane na zasadzie refundacji – po udokumentowaniu poniesionych wydatków. Nie będą wspierane przedsięwzięcia, rozpoczęte przed podpisaniem umowy.
Uwaga! Art.7 głosi: „finansowe wsparcie na podstawie ustawy nie przysługuje na przedsięwzięcia, których realizacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej.”
Jednocześnie wprowadzona została zmiana do ustawy o pomocy społecznej, umożliwiająca prowadzenie mieszkań chronionych przez organizacje pożytku publicznego.
Ustawa stanowi krok do przodu, przyznając organizacjom pozarządowym prawo do prowadzenia mieszkań chronionych i ubiegania się o wsparcie finansowe na równi z gminami. Jednak warunki, pod jakimi to wsparcie można otrzymać, są dla organizacji nieporównanie trudniejsze, niż dla gmin. Zwłaszcza dla organizacji pożytku publicznego, które najczęściej budują swój budżet w oparciu o granty i dotacje od sponsorów. Szczególnie niekorzystny dla organizacji jest zapis przytoczonego wyżej art.7. Muszę przyznać, że dla mnie jest niezrozumiały. Moim zdaniem, wsparcie, do którego upoważnia ustawa, mogłoby stanowić wkład własny do projektów unijnych.
Takie rozwiązanie na pewno przyczyniłoby się do znacznego powiększenia zasobu mieszkań chronionych i domów dla bezdomnych.
Teresa Bocheńska/Razem z Tobą