Sobota, 11.01.2025, Imieniny: Honorata, Matylda, Feliks
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Co dalej z przygranicznym ruchem na polsko-rosyjskiej granicy?

08.02.2007, 20:03:17 Rozmiar tekstu: A A A


Dziś w Elblągu zakończyło się dwudniowe posiedzenie Prezydium Euroregionu Bałtyk. Władze Stowarzyszenia przygotowywały się do zaplanowanego na 14 marca, kolejnego posiedzenia, tym razem Rady Euroregionu w Karlskronie. Wówczas jej członkowie, mając na względzie, poszerzenie o nasz kraj układu z Schengen, rozmawiać będą m.in. o utrzymaniu małego ruchu granicznego na granicy Polski i Obwodu Kaliningradzkiego, a także o dużej konferencji młodzieży z Euroregionu „Bałtyk”, która w kwietniu odbędzie się w naszym mieście.


Prezydium obradowało wczoraj i dzisiaj na temat następnego posiedzenie w Karlskronie. W tym szwedzkim mieście dojdzie do oficjalnego przekazania prezydentury, którą po Rosji przejmie Szwecja. Podsumowany zostanie także ostatni roku pracy Euroregionu „Bałtyk”. Jednak jednym z ciekawszych tematów poruszanych na tym posiedzeniu będzie konferencja dotycząca rozszerzenia układu z Schengen, który od 2008 r. obejmie swoim zasięgiem także Litwę i Polskę. 

Nowy przepis m.in. ureguluje sposób przekraczania zewnętrznej granicy Unii Europejskiej z Obwodem Kaliningradzkim. Unormuje także sposób wydawania wiz, w tym wydawania tzw. wiz schengeńskich, które pozwolą obywatelom Obwodu na wjazd do Polski i jednocześnie do całej Unii. - My chcielibyśmy zwrócić uwagę na potrzebę utrzymania obowiązującej do tej pory łatwości przekraczania granicy dla mieszkańców przygranicznych miejscowości, którzy od dłuższego czasu efektywnie utrzymują ze sobą kontakty i współpracują w wielu dziedzinach, czy to kultury, czy gospodarki – mówi Sławomir Demkowicz-Dobrzański, dyr. Międzynarodowego Sekretariatu Euroregionu Bałtyk. - Ta konferencja ma nam pomóc wypracować wspólne stanowisko, które będziemy mogli później przedstawić szefom rządów państw członkowskich Unii, Federacji Rosyjskiej i Komisji Europejskiej. 

Owe stanowisko dotyczyć ma utrzymania właśnie tego małego ruchu granicznego, który ma także wymiar gospodarczy, bo granicę przekraczają nie tylko poszczególne osoby, ale także firmy przewożące towary.

Innym tematem poruszanym w Karlskronie będzie omówienie nowych programów dot. współpracy przygranicznej, które będą dostępne w ramach nowej perspektywy budżetowej Unii 2007-2013. - Możemy się pochwalić, że my, jako Euroregion od trzech lat lobbowaliśmy za uruchomieniem takiego programu, który obejmowałby swoim zasięgiem regiony członkowskie Euroregionu „Bałtyk” – podkreśla Demkowicz-Dobrzański. - Nie było takiego unijnego programu wcześniej, który umożliwiałby współpracę Polski, Danii, Szwecji. Litwy i Obw. Kaliningradzkiego, czyli regionów graniczących ze sobą na morzu, a nie na lądzie.

Już niebawem w Elblągu w dniach się 20-21 kwietnia odbędzie się konferencja młodzieżowa, w której udział weźmie ponad stu młodych ludzi z państw członkowskich Euroregionu „Bałtyk”. - Celów jej organizacji jest kilka. Przede wszystkim chcemy by w strukturach, które odpowiadają za współpracę pomiędzy regionami członkowskimi w Euroregionie, znalazło się więcej młodzieży. Chcemy by młodzież aktywniej brała udział w tej współpracy. Z drugiej strony chcemy popularyzować to, co Euroregion robi – wyjaśnia szef Międzynarodowego Sekretariatu.

Euroregion „Bałtyk” to 8 regionów z 5 krajów: Szwecji, Polski, Danii, Obw. Kaliningradzkiego i Litwy. Jest to obszar zajmujący blisko 100 tys. km. kw., który zamieszkuje prawie 6 mln ludzi. Euroregion odpowiada za wiele projektów, które zostały zrealizowane, także w Polsce. Ogółem, w ciągu 9 lat działalności, było to 260 projektów, opiewających na kwotę blisko 9 mln euro. W ramach funduszy zarządzanych przez Euroregion i funduszu Phare, w Elblągu wyremontowano Bramę Targową i ul. Garbary na Starówce.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3783619403839