W ramach ogólnopolskiego projektu „Turystyka – wspólna sprawa” powstała elbląska grupa partnerska, która zamierza tworzyć nowoczesne produkty turystyczne w formule sieciowej. Jednym z produktów nowopowstałej grupy będzie kolej nadzalewowa.
W pracach elbląskiej grupy partnerskiej udział biorą małe i średnie firmy turystyczne, lokalne samorządy oraz organizacje pozarządowe. Dzięki współpracy wielu podmiotów, działających do tej pory osobno, udało się stworzyć ciekawe propozycje produktów turystycznych. – Oznacza to, że turysta może oczekiwać ciekawej i kompleksowej oferty, która pozwoli mu na dłużej zatrzymać się w rejonie Elbląga - wyjaśnia Marian Jurak, koordynator projektu w województwie warmińsko-mazurskim. Skorzystają także sami przedstawiciele nowopowstałej grupy partnerskiej, gdyż mają szansę uczestniczyć w szkoleniach i doradztwie, dofinansowanych nawet w 80 procentach z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Jak wyjaśnia Agnieszka Taflik, zajmująca się promocją projektu, szkolenia w ramach przedsięwzięcia „Turystyka – wspólna sprawa” wspomogą skuteczną realizację pomysłów na produkty turystyczne. - Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się m.in. jak tworzyć, kształtować i udoskonalać lokalne produkty turystyczne w formule sieciowej oraz zdobędą wiedzę w zakresie takich tematów jak np.: „Źródła finansowania projektów turystycznych” czy „Promocja własnego (sieciowego) produktu turystycznego” – mówi Taflik. Szkolenia dotyczące współpracy sieciowej rozpoczęły się już m. in. w województwie pomorskim.
Głównym produktem elbląskiej grupy partnerskiej ma być kolej nadzalewowa. Ma ona na celu uruchomienie, wypromowanie i ochronę nieczynnej dziś linii kolejowej. Trasa kolejki przebiega przez Elbląg, Tolkmicko, Frombork i Braniewo. Została ona wybrana specjalnie ze względu na niespotykane walory krajobrazowe tego regionu. Zadaniem grupy jest podjęcie działań, mających na celu przywrócenie na tym odcinku regularnego lub sezonowego kursowania pociągów. W zgodnej opinii przedstawicieli elbląskiej branży turystycznej ponowne uruchomienie kolejki „nadzalewowej” doprowadzi do znacznego ożywienia turystycznego w rejonie całego Zalewu Wiślanego.
Oferta produktu „Kolej nadzalewowa” przewidywać będzie przejazd kolejką w stylu retro, zwiedzanie miast znajdujących się na trasie przejazdu kolejki, tj.: Tolkmicko, Frombork, Kadyny oraz zwiedzanie starych cegielni, jako atrakcji postindustrialnych. Ponadto, organizowane będą wycieczki na pagórkowatym terenie Wysoczyzny Elbląskiej i do Świętego Kamienia – największego głazu narzutowego znajdującego się w tej części Polski. Dodatkowo turyści będą mieli łatwy dostęp do plaż nad Zalewem Wiślanym.
Partnerami projektu na Warmii i Mazurach są: Fundacja Rozwoju Regionu Gołdap, Warmińsko-Mazurska Regionalna Organizacja Turystyczna. Projekt „Turystyka – wspólna sprawa” jest objęty patronatem Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Ogólnopolskimi partnerami przedsięwzięcia są: Polska Organizacja Turystyczna, Polska Izba Turystyki, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Polska Federacja Pilotażu i Przewodnictwa oraz Rada Krajowa Izb Turystyki.
2edycja tego projektu (ta, która dotyczy wojWM) ruszyła pół roku temu. Inne grupy już opracowały: „Spływ kajakowy rzeką Łyną”, „Ełcka kolej na kajaki”, „Szlakiem budowli militarnych Wlk.Jezior Mazur.”, „Szlakiem dzikiej gęsi, bobra i żubra samotnika”, „Mazurski wehikuł czasu”, „Szlakami Sasinów”, a elbląska grupaPartnerska zdążyła powstać.. Powinszować naszym "małym i średnim firmom turystycznym, lokalnym samorządom oraz organizacjom pozarządowym"
sądzę,żę godnym uwagi byłoby nawiązanie kontaktów o podobnej tematyce ze stroną rosyjską i dojazd pociągiem retro lub normalnym do Kaliningradu, zwiedzenie miasta i powrót. Ten kierunek nie jest wykorzystywany a np. dla Niemców możę być bardzo atrakcyjny, tym bardziej że do Kaliningradu wizę można zdobyć bez problemu tj. bez potrzeby zaproszenia.
Jeśli faktycznie dojdzie do reaktywacji kolei nadzalewowej, przyjeżdżam bez zastanowienia - nie raz i nie sam! Życzę powodzenia!
jak można się skontaktować z "elbląską grupą partnerską"?
jak można się skontaktować z tą "grupą partnerską"?