W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie został ustanowiony plan ochrony Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej.
Plany ochrony tworzy się dla parków narodowych, krajobrazowych i rezerwatów przyrody. Wyznaczają one sposoby gospodarowania chronionymi terenami. Obowiązująca ustawa o ochronie przyrody nakłada na dyrektora parku obowiązek sporządzenia takiego dokumentu. - Doszliśmy do kompromisu z radą gminy, dzięki czemu możemy cieszyć się z przyjętego plany, który w znaczny sposób poprawi funkcjonowanie parku oraz ułatwi realizację zadań z zakresu ochrony przyrody - wyjaśnia Alicja Nowak, dyrektor Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej.
Ustanowiony właśnie plan zawiera między innymi: cele prowadzenia działań ochronnych, identyfikację oraz określenie sposobów eliminacji zagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych. Wskazanie obszarów realizacji działań ochronnych i zakres prac z nimi związanych oraz ustalenia do studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin i miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej utworzony został w 1985 roku na powierzchni blisko 13 500 ha. Położony jest nad Zalewem Wiślanym. To obszar urozmaicony i niezwykle ciekawy zarówno pod względem przyrody jak i historyczno-kulturowym. W bogatej szacie leśnej zajmującej 50 proc. obszaru przeważają lasy mieszane i buczyny. Wysoczyzna pocięta jest licznymi wąwozami i jarami, którymi płyną malownicze strumienie. Nie od dziś jest wielka atrakcją dla turystów. Do niewątpliwych atrakcji zaliczyć można liczne domy podcieniowe m.in. w Łęczu, Kamienniku Wielkim czy Hucie Żuławskiej, a także dwory i majątki ziemskie w Zajeździe i Pogrodziu oraz ulubiona letnia rezydencja cesarza Niemiec - Wilhelma II w Kadynach. Najatrakcyjniejsze pomniki przyrody to 1000-letni dąb w Kadynach i głaz narzutowy Święty Kamień leżący w wodach Zalewu Wiślanego.