Jesteśmy świeżo po 15-tym finale WOŚP, podczas którego po raz drugi zbierano pieniądze na rzecz poszkodowanych w wypadkach i na naukę pierwszej pomocy.
Na gruncie nowej Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym z dnia 8 września 2006 r. warto bliżej przyjrzeć się zagadnieniu tzw. pierwszej pomocy. Nowa ustawa określa pojęcie pierwszej pomocy jako - zespół czynności podejmowanych w celu ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego przez osobę znajdującą się w miejscu zdarzenia, w tym również z wykorzystaniem udostępnionych do powszechnego obrotu wyrobów medycznych oraz produktów leczniczych;.
Natomiast art. 4 owej ustawy nakłada prawny obowiązek udzielenia pomocy i podjęcia działań zmierzających do powiadomienia odpowiednich podmiotów o zaistniałym zdarzeniu, każdemu kto zauważy lub jest świadkiem zdarzenia lub nagłego wypadku. Tak wiec na podstawie przytoczonych powyżej norm można wysnuć wniosek, że obowiązkiem każdego, kto jest świadkiem zdarzenia lub kto zauważy osobę w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, do natychmiastowego udzielenia pomocy w tym powiadomienia odpowiednich służb.
Inna ciekawą kwestią zawartą w nowej ustawię (art.5 pkt. 1.) jest fakt, iż każda osoba udzielająca pierwszej pomocy oraz osoby podejmujące specjalistyczne (kwalifikowane) czynności ratunkowe podlegają prawnej ochronie przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych (czyli np. tj. Policja) zgodnie z Kodeksem Karnym art. 222 do 226 KK..
Tak więc każda osoba, która jest świadkiem zdarzenia wywołującego skutki zagrożenia zdrowotnego jest zobowiązana do niesienia pomocy, jak również korzysta ze specjalnej ochrony prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych np. Policjantów, podczas udzielania pierwszej pomocy, prowadzenia np. reanimacji. Korzystanie z ochrony prawnej, jako funkcjonariusz publiczny daje dość szeroką ochronę prawną dla osoby udzielającej pierwszej pomocy. Każde "wrogie" działanie w stosunku do takiej osoby np. naruszenie nietykalności cielesnej, napad, wywieranie wpływu poprzez groźbę na podejmowane czynności ratunkowe funkcjonariusza, uniemożliwienie przeprowadzenia czynności ratunkowych, jak również zniewaga - będzie traktowane, jak przestępstwo przeciwko osobie (funkcjonariuszowi publicznemu) udzielającej pierwszej pomocy.
Tak wiec zawód Ratownika Medycznego został jakby wpisany na listę zawodów chronionych prawem i tym samym dzięki nowej ustawie, która weszła w życie 1 stycznia 2007 roku zawód ratownika jest ciekawym, bezpiecznym i oby dobrze wynagradzanym zajęciem.
Fot. Adam Wołosz
JR
(tekst nadesłany do redakcji przez czytelnika)