Za nami rok 2006. To najlepszy czas na wszelkiego rodzaju podsumowania i analizy. W elbląskiej komendzie oceniono stan bezpieczeństwa na terenie miasta i regionu w ostatnich dwunastu miesiącach. Spadek przestępczości i wzrost skuteczności ścigania to główne wnioski z przedstawionego raportu.
W roku ubiegłym zanotowano ogółem 6180 przestępstw, to jest o 9,4 proc. mniej niż w roku 2005. Również przestępstw pospolitych - kradzieże, kradzieże z włamaniem, uszkodzenie i dewastacja mienia było mniej niż dwanaście miesięcy temu. Stwierdzono ich 4348, o 9,4 proc. mniej. Podobny spadek przestępczości kryminalnej wystąpił na terenie miasta Elbląga.
Co cieszy z każdym rokiem - nieznacznie ale jednak - spada ilość kradzieży z włamaniem. Stwierdzono ich 874, tj. o 9,5 proc. mniej niż w 2005 roku. Przestępcy dokonali ponad 5 proc. mniej kradzieży rzeczy cudzej – czynów tych stwierdzono 1274, w tym 114 kradzieży samochodów. I tutaj według policyjnych statystyk spadek ten wynosi aż 48,4 proc. O 23,5 proc. zmalała liczba rozbojów, których stwierdzono 143. Nieznacznie, bo o 4,3 proc. w analogicznym okresie poprzedniego roku wzrosło zagrożenie bójkami i pobiciami. Oficjalnie pod numer 997 zgłoszono 72 takie przypadki. Większość z nich zanotowano w piątek i sobotę. Ile nie zgłoszono? Nie wiadomo.
Wskaźnik wykrycia sprawców wszystkich przestępstw po 12 miesiącach roku 2006 wyniósł 70,2 proc. i – jak czytamy w oficjalnym komunikacie policji - był najwyższy na przestrzeni ostatnich lat. Na poziomie 60 proc. ukształtował się wskaźnik wykrycia przestępstw pospolitych. Jest on wyższy o 1 proc. aniżeli sprzed roku. Wykryto m.in. 48,6 proc. (rok 2005 – 43,9 proc.) sprawców kradzieży z włamaniem, 44,7 proc. sprawców kradzieży mienia (rok 2005 – 42,2 proc.), 67,4 proc. (rok 2005 - 69,4 proc.) sprawców rozbojów, 84,7 proc. (rok 2005 – 84,3 proc.) sprawców pobić i 37,6 proc. (rok 2005 – 29,3 %) sprawców uszkodzeń mienia.
Pomału poprawia się stan bezpieczeństwa w ruchu drogowych. W ciągu całego roku 2006 oficer dyżurny przyjął zgłoszenia o 121 wypadkach drogowych. W poprzednim roku było ich więcej o 43. W wypadkach zginęło 26 osób, wobec 31 ofiar śmiertelnych ubiegłego roku. Jako ciekawostka, według raportu Komendy Głównej Policji rok 2006 był najbezpieczniejszym rokiem na polskich drogach na przestrzeni ostatnich 17 lat!
W rejonie działań elbląskiej jednostki funkcjonariusze nałożyli 31293 mandatów karnych na łączną kwotę 33 630 zł. Skierowano 2499 wniosków o ukaranie do Sądu Grodzkiego. Zdaniem Jakuba Sawickiego, rzecznika prasowego elbląskiej policji poprawa bezpieczeństwa z roku na rok jest efektem konsekwentnej realizacji działań na rzecz bezpieczeństwa i coraz lepszej współpracy z obywatelami. Czy także zgadzaja się Państwo z tą opinią? Zapraszamy do komentowania.
Policja robi, co może żeby zaniżyć faktyczną skalę przestępczości, tym samym poprawić efektywność swojej miernej pracy. Przykłady można mnożyć:”..Halo, ukradli mi telefon komórkowy. A ILE PAN ZA NIEGO ZAPŁACIŁ. No, w promocji 1PLN. A TO TYLKO WYKROCZENIE..” Jaro
Brak danych typu - ile wszczęto postępowań w ubiegłym roku i ile zakończono - w porównaniu do 2005 r. Ile postępowań umorzono z powodu nie wykrycia sprawcy przestępstwa. Ile postępowań wszczętych w 2006 r. roku jest prowadzonych nadal. Jaki jest ciężar "wagowy" tych postępowań, gdyż prawdopodobnie znaczny ich procent stanowią sprawy typu: kradzież rowera, kradzież gołębi, włamanie do altanki skąd skradziono pordzewiałe sztućce, włamanie do piwnicy skąd skradziono 4 słoiki z ogórkami itd. Czyli tzw. sprawy śmieci. Nie ma też danych jaki jest średni czas prowadzonego postępowania, np. ile postępowań prowadzonych jest nieskończenie długo, w sytuacji, gdy ich efekt i tak będzie mizerny. Nie ma nic na temat liczby kradzieży samochodów, chociaż można przypuszczać, że z przyczyn obiektywnych - znacznie zmalała. W sumie informacja naszpikowana liczbami, które nic nie mówią dla przeciętnego zjadacza chleba, a nie ma danych porównawczych, z wnioskami i prognozami.