Sobota, 11.01.2025, Imieniny: Honorata, Matylda, Feliks
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Sztandarowo

19.12.2006, 15:01:45 Rozmiar tekstu: A A A

Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług w Elblągu serdecznie zaprasza na Uroczystość Przekazania Sztandaru Szkoły, która odbędzie się w czwartek 21 grudnia w budynku szkoły przy ul. Obrońców Pokoju 44.

W programie:

godz. 9.00 - msza św. w Kościele św. Pawła - poświęcenie sztandaru
godz. 11.00 - ZSIŚiU - Uroczystość Przekazania Sztandaru
(m.in. prezentacja multimedialna, wręczenie Aktu Nadania Sztandaru, Ślubowanie uczniów)

Historia szkoły

Rok szkolny 1962/1963 jest początkiem historii naszej szkoły. Gdańskie Zjednoczenie Budownictwa powołało filię Zasadniczej Szkoły Budowlanej w Elblągu przy ul. Mazurskiej.

Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dniem 1 września 1963 roku przekształciło filię w samodzielną szkołę, która otrzymała nazwę Zasadnicza Szkoła Budowlana nr 2.

W chwili utworzenia szkoły, bazę lokalową stanowiły trzy baraki drewniane mieszczące się przy ul. Mazurskiej w Elblągu zaadaptowane na sale lekcyjne, internackie, pomieszczenia biurowo-administracyjne, kuchnię, stołówkę i pomieszczenia sanitarne. Od 1 września 1964 roku do eksploatacji weszły dodatkowo dwa baraki murowane.
We wrześniu 1970 roku szkoła przeniosła się do długo oczekiwanego kompleksu przy ulicy Obrońców Pokoju 44, składającego się z budynku szkoły i budynku internatu.

Szkoła dynamicznie rozwijała się, w ciągu lat kształciła pod swoim dachem absolwentów nie tylko na poziomie zasadniczym, ale również średnim. Zarządzeniem Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 23 lutego 1973 roku szkole nadano imię Mikołaja Kopernika, a Gdańskie Zjednoczenie Budownictwa ufundowało sztandar z okazji dziesięciolecia jej powstania.

1 września 1975 roku utworzono Średnie Studium Zawodowe dla Pracujących, a rok później Technikum Budowlane dla Pracujących. Od 1 stycznia 1980 roku szkoła uzyskała nazwę Zespół Szkół Budowlanych im. Mikołaja Kopernika Gdańskiego Zjednoczenia Budownictwa.
Od 1 czerwca 1983 roku opiekę nad szkołą przejął Elbląski Kombinat Budowlany. Decyzją Kuratorium Oświaty i Wychowania 1 września 1983 roku przy Zespole Szkół Budowlanych utworzono Szkołę Przysposabiającą do Zawodu.

Na przestrzeni lat uczniowie kształcili się w zawodach: murarz, tynkarz, malarz, betoniarz-zbrojarz, cieśla, monter konstrukcji żelbetowych, monter wewnętrznych instalacji budowlanych, posadzkarz, mechanik maszyn budowlanych, elektromonter, dekarz-blacharz, monter rurociągów przemysłowych, technolog robót wykończeniowych w budownictwie.

Uczniowie odbywali praktyki zawodowe w wielu elbląskich firmach. Uczestniczyli  we wznoszeniu większości obiektów budowlanych nie tylko w Elblągu, ale i w regionie. Przy ich udziale powstały takie obiekty, jak na przykład: Magistrala „Północ”, Szpital Wojewódzki, Dworzec PKS, Studium Nauczycielskie (budynek IV LO), Spółdzielczy Dom SM „Zakrzewo”, Przychodnia przy ul. Jaśminowej, Hotel „Atletikon”, Szkoła Podstawowa przy ul. Jasnej, Oczyszczalnia Ścieków, Szkoła Środowiskowa nr 9 „Zawada”, Hotele Robotnicze przy ul. Jaśminowej i Związku Jaszczurczego, Kryta Pływalnia przy ul. Karowej, CKiWM „Światowid”, Szkoła Muzyczna. Uczniowie brali udział w budowach wszystkich nowych osiedli mieszkaniowych w Elblągu.

Młodzież czynnie włączyła się do odbudowy i uporządkowania (przez okres dziesięciu lat) miasta Kopernika, biorąc udział w „Operacji Frombork 1001”. Za udział w tej operacji nadano szkole honorowe obywatelstwo miasta Fromborka.

Lata dziewięćdziesiąte to nowe kierunki kształcenia młodzieży na poziomie szkoły średniej. Od 1 września 1994 roku decyzją Kuratora Oświaty w Elblągu rozpoczęło działalność Technikum Zawodowe w zawodzie technik geodeta. Rok później Technikum Budowlane na podbudowie ZSB w zawodzie technik budownictwa oraz Liceum Zawodowe – renowator zabytków architektury, a w kolejnych latach LZ – technolog robót wykończeniowych w budownictwie i stolarz.

1 września 2002 roku założono Liceum Profilowane o profilach: kształtowanie środowiska i usługowo-gospodarczy. Dwa lata później Liceum Uzupełniające. 1 września 2004 roku uchwałą Rady Miejskiej w Elblągu dokonano zmiany nazwy szkoły z Zespołu Szkół Budowlanych na Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług im. Mikołaja Kopernika w Elblągu.
W roku szkolnym 2005/2006 utworzono Szkołę Policealną w zawodach technik usług kosmetycznych, technik usług fryzjerskich i renowator zabytków architektury.

Obecnie w skład Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług wchodzą następujące szkoły: Zasadnicza Szkoła Zawodowa, 4-letnie Technikum, Liceum Profilowane, Liceum Uzupełniające, Technikum Uzupełniające dla dorosłych, Szkoła Policealna.

Szkołą kierowali Dyrektorzy:

Wacław Rusin – 1962-1963 r.

Lucjan Wiechnik – 1963-1968 r.

Henryk Moczydłowski – 1968-1990 r.

Eulalia Kryger – 1990-1991 r.

Halina Kichner – 1991-1996 r.

Mariola Witomska – 1996-2000 r.

Jadwiga Sielecka – od 2000 r.

opr. Magdalena Goryszewska

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1129448413849