W czwartek, 30 listopada o godz. 11.00 w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej im. Karola Wojtyły w Elblągu otwarta zostanie wystawa pt. „Milicjanci chodzą po ulicy a muzycy kryją się w piwnicy...” – o języku propagandy i piśmiennictwa drugiego obiegu w okresie PRL-u. Wystawę zainauguruje konferencja wprowadzająca w jej tematykę, której współorganizatorem jest Biuro Edukacji Publicznej w Oddziale IPN w Gdańsku.
Tytuł ekspozycji został zaczerpnięty ze słów piosenki „To samo od nowa” zespołu Tilt, który w latach osiemdziesiątych swoją działalnością muzyczną starał się piętnować totalitarny system komunistyczny. Organizatorzy chcą pokazać wpływ sytuacji społeczno-politycznej PRL na kształtowanie się języka. – Chcemy wskazać, że w okresie PRL mieliśmy do czynienia z nieetycznym użyciem języka do kontrolowania i manipulowania społeczeństwa. Zamierzamy ukazać także okres PRL-u z dwóch perspektyw: pierwsza, to oficjalna „mowa władzy”, zaś druga to żywa mowa potoczna, języka niezależnej prasy, słowo poetyckie, czy słowo z ambony – wyjaśniają pomysłodawcy konferencji.
Podczas konferencji prelekcje wygłoszą: Kamil Rutecki „Refleksje na temat właściwego zrozumienia słowa „cenzura” w odniesieniu do rzeczywistości PRL” oraz Justyna Skowronek „Model organizacji prasy w PRL a niezależny ruch wydawniczy tego okresu” – oboje z Referatu Wystaw, Wydawnictw i Edukacji Historycznej w Oddziale IPN w Gdańsku. Wstęp wolny.