Sejm uchwalił zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Teraz łatwiej będzie przekazać 1% procent podatku na organizację, przywrócono także możliwość dysponowania 1% podatnikom rozliczającym się na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz tym, którzy prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, korzystają z liniowej stawki podatku.
Organizacje pozarządowe od początku domagały się zmiany przepisów, które skutecznie zniechęcały do dobroczynności oraz przekazywania organizacjom 1% podatku należnego państwu.
Teraz powinno być lepiej; sejm uchwalił kilka korzystnych zapisów, projekt ustawy musi jeszcze zaakceptować Senat i Prezydent. Nowelizacja ustawy o PIT wejdzie w życie 1 stycznia 2007, co oznacza, że z nowych rozwiązań będzie można skorzystać dopiero rozliczając się za przyszły rok, czyli de facto w 2008 roku, jednak warto już o tym wiedzieć.
1% przekaże urząd skarbowy
Obowiązująca procedura przekazywania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz OPP jest na tyle skomplikowana, że na zadysponowanie 1% swojego podatku zdecydowało się zaledwie 4,85 % podatników. Zmiany przewidziane w nowelizacji ustawy o PIT upraszczają tę procedurę. W zeznaniu podatkowym będziemy mogli wskazać OPP, wraz z jej numerem konta bankowego i numerem wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Wyliczeniem należnej kwoty i jej przekazaniem zajmie się już urząd skarbowy. Istnieje więc realna szansa, że wpływy organizacji z tytułu 1% poważnie wzrosną.
W nowelizacji przywrócono także możliwość dysponowania 1% podatnikom rozliczającym się na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz tym, którzy prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą korzystają z liniowej stawki podatku.
Wykaz organizacji
Listę organizacji pożytku publicznego corocznie będzie publikował Minister Sprawiedliwości w Dzienniku Urzędowym.
Darowizny
W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w nawiązaniu do nowelizacji ustawy o CIT, pojawiła się również możliwość przekazywania darowizn zagranicznym organizacjom pozarządowym działającym na terenie europejskiego obszaru gospodarczego, a także dokonywania z tego tytułu odpisów. Warunkiem jest jednak, aby to były organizacje równoważne z tymi, o których mówi ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
źródło: portal projektu Kompas, Instytutu Spraw Publicznych.
ESzC
jaki absurd. Skad gwarancja dla podatnika,że Urzad Skarbowy przekaze te pieniadze organizacji pozytku publicznego?