Dziś w Elblągu rozpoczyna się jubileuszowe X Ogólnopolskie Spotkania Artystyczne Osób Niepełnosprawnych. Podczas tej trzydniowej imprezy, w naszym mieście zaprezentuje się około 250 artystów z całego kraju, uzdolnionych plastycznie, muzycznie, tanecznie i aktorsko. Nie zabraknie również ciekawych konferencji, seminariów, warsztatów i wystaw.
Program OSAON-u, jak na 10-lecie przystało, jest bardzo bogaty. Pierwszy dzień spotkań minie pod znakiem konferencji „Rola i miejsce sztuki niepełnosprawnych we współczesnym świecie” oraz jubileuszowej gali. Podczas konferencji poruszony zostanie temat rozszerzenia oddziaływań na otwarte społeczeństwo i zmiany sposobu postrzegania osób niepełnosprawnych poprzez pryzmat ich możliwości, a nie ograniczeń. Z kolei o godzinie 18 w Teatrze Dramatycznym na gali X Ogólnopolskich Spotkań Artystycznych Osób Niepełnosprawnych obejrzeć będzie można Spektakl „Isadora” wystawiony przez WTZ Teatroterapia działającego przy Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie. W czwartek odbędą się też wernisaże prac i wystawa fotografii fotoreporterki „Gazety Wyborczej” Iwony Burdzanowskiej.
W piątek 10 listopada od godz. 11 trwać będą prezentacje artystyczne, muzyczne (wystąpią laureaci Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, zorganizowanego przez fundację Anny Dymnej) i spektakle. W tym dniu Wiktoria Bondarienko poprowadzi szkolenie dla nauczycieli „Terapia piaskowa”. Wieczorem o godz. 19.30 w sali kina Światowid wysłuchać będzie można koncertu Philippe Marlu z zespołem.
Ostatni dzień, to przede wszystkim warsztaty artystyczne w pracowniach CKiWM „Światowid”. Pod okiem wykwalifikowanych instruktorów uczestnicy Spotkań będą mieli okazję zapoznać się z tajnikami malarstwa, grafiki i ceramiki, a także poćwiczyć śpiew i kroki taneczne. Szczegółowy program X Ogólnopolskich Spotkań Artystycznych Osób Niepełnosprawnych znaleźć można na stronie www.swiatowid.elblag.pl/osaon.
Uczestnikami Spotkań Artystycznych w Elblągu są dzieci, młodzież i w przeważającej części osoby dorosłe z różnego rodzaju niepełnosprawnościami w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym – osoby niepełnosprawne intelektualnie, niepełnosprawne ruchowo, niesłyszące i z dysfunkcją narządu wzroku. - W ten sposób promujemy twórczość artystyczną środowiska osób niepełnosprawnych - profesjonalistów i amatorów, integrujemy i przełamujemy bariery społeczne, m.in. poprzez włączenie osób niepełnosprawnych w prace wolontarystyczne przy realizacji działania – mówi Teresa Miłoszewska, pomysłodawczyni i organizatorka OSAON-u.
Organizatorami Ogólnopolskich Spotkań Artystycznych Osób Niepełnosprawnych są: Stowarzyszenie Kulturalne „Viva art” w Elblągu oraz Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej “Światowid”. Współorganizatorami: Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło Terenowe w Elblągu i Policealna Szkoła im. Jadwigi Romanowskiej. Projekt został dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miejskiego w Elblągu.
Rafał Kadłubowski