Według danych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu jest około trzysta pięćdziesiąt osób pozbawionych dachu nad głową. W związku ze zbliżającym się okresem zimowym w elbląskim magistracie uzgodniono zasady koordynacji działań na rzecz bezdomnych.
Największą ilością miejsc dysponuje Dom dla Bezdomnych przy ul. Nowodworskiej. Przygotowanych jest tam sześćdziesiąt miejsc noclegowych, w sytuacjach kryzysowych zamieszkać tam może sto osób. Przebywający w domu otrzymują trzy posiłki dziennie, oraz czystą odzież, środki higieny osobistej i dostęp do łazienki.
Dwadzieścia cztery miejsca dla kobiet z dziećmi posiada Ośrodek Interwencji Kryzysowej przy ul. Nowodworskiej. Podopieczni ośrodka oprócz trzech posiłków dziennie mogą liczyć na porady prawne i pomoc w poszukiwaniu pracy. Pogotowie Socjalne przy ul. Królewieckiej dysponuje 29 miejscami, w sytuacjach kryzysowych ilość miejsc zwiększona może zostać o 30. Placówka dysponuje łaźnią i pralnią, pełnione są w niej całodobowe dyżury lekarskie.
Od 6 listopada posiłki dla osób bezdomnych wydawane będą przez Caritas przy ul. Zamkowej 17, w godz. 11.30-13.30 od poniedziałku do soboty, z suchym prowiantem na niedzielę. Pomocą służyć będzie także Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej Lazarus przy ul. Grunwaldzkiej 85, które wydawać będzie odzież i pieczywo. Prowadzi także sklep charytatywny z symbolicznymi cenami odzieży i drobnego sprzętu AGD. Na bieżąco używaną odzież, obuwie, trwałe artykuły żywnościowe i koce wydaje Polski Czerwony Krzyż przy Pl. Słowiańskim 13-14.
Koordynacją pracy instytucji samorządowych udzielających pomocy osobom bezdomnym zajmuje się MOPS, natomiast za koordynację pracy wszystkich instytucji i organizacji zaangażowanych w tę pomoc odpowiedzialny jest Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności UM i pełniące służbę całodobową Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.