Sobotnie popołudnie w Bibliotece Elbląskiej przy ul. Św. Ducha przebiegło pod hasłem „Hospicjum to też życie...”, które rozpoczęło się opartym na twórczości Mariny Cwietajewej spektaklem „Feniks”. Spotkanie skierowane było głównie do rodzin osieroconych.
W trakcie imprezy odbyły się poza spektaklem prelekcje "Bo tak się trudno rozstać" - o żalu po stracie osób bliskich - Bogumiły Salmonowicz, która jest wykładowcą PWSZ, pedagogiem i terapeutą, oraz preselekcja ks. Artura Piusa Woźniaka pt.: "Błogosławieni, którzy płaczą!"(Łk. 6,21). Dla przybyłych gości wystąpił także chór CANTATA z pod kierownictwem Waldemara Górskiego, działający przy Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej, która objęła patronat nad imprezą.
Cała kampania trwa od 1 października i zakończy się ostatniego listopada, a do najważniejszych zagadnień poruszanych w tym okresie należą: osierocenie i strata, naturalny i patologiczny proces przeżywania żałoby i osierocenia. Proces i możliwości towarzyszenia w żałobie i formy pomocy w przeżywaniu straty. Problemy osieroconych rodzin, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży – informują organizatorzy.
Na stronie elbląskiego hospicjum przeczytać można o celach kampanii, którymi są:
Przekazanie informacji, iż nieuleczalna choroba i śmierć wyciskają bardzo duże piętno na rodzinie i otoczeniu pacjenta i dlatego troska o rodzinę jest zadaniem hospicjum zarówno w ostatnim etapie życia pacjenta, jak i po jego śmierci.
Wskazanie, jak ważna jest pomoc w trudnym okresie osamotnienia po stracie bliskiej osoby, poprzez podstawową wiedzę o przeżywaniu żałoby, a także udział w grupach wsparcia lub pomoc indywidualną oferowaną przez hospicja dla rodzin pacjentów oraz dla wszystkich osób, które przeżywają osierocenie i żałobę.
Edukacja na temat etapów żałoby, zrozumienie naturalnego jej procesu i ukazanie żałoby patologicznej, która: predysponuje do zaburzeń psychicznych i chorób somatycznych, zwiększa ryzyko śmierci u osób ją przeżywających, nasila się istniejące choroby i nasila zachowania zagrażające zdrowiu, takie jak nikotynizm, alkoholizm, lekomania, narkomania.
Akcja ma również wymiar charytatywny, w czasie trwania kampanii w elbląskich sklepach przeprowadzane są zbiórki pieniędzy. 7 października kwestowano w hipermarkecie KAUFLAND a na „zakupy” do sklepów VABANK i LEADER PRICE zapraszamy 28 października.
Można też wpłacać darowizny na konto STOWARZYSZENIA NA RZECZ HOSPICJUM ELBLĄSKIEGO, druki przelewów dostępne są w siedzibie hospicjum oraz na stronie internetowej.