W listopadzie minie rok od kiedy Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych tworzy osobom bezrobotnym indywidualne ścieżki zawodowe.
Projekt „Przez indywidualne ścieżki zawodowe – powrót osób niepełnosprawnych na rynek pracy” ma pomóc długotrwale bezrobotnym lub dopiero wchodzącym na rynek pracy znaleźć zatrudnienie. W ramach przedsięwzięcia doradca zawodowy opracowuje, na podstawie testów i rozmów indywidualnych, predyspozycje zawodowe, wskazuje kierunek przekwalifikowania się oraz pomaga w wyborze szkoleń, dostosowanych do potrzeb bezrobotnego. - Nasz projekt jest innowacyjny w skali kraju – mówi Krzysztof Grablewski, asystent koordynatora. – Nigdy wcześniej nie planowano indywidualnych ścieżek zawodowych dla bezrobotnych osób niepełnosprawnych.
Specjalnie w tym celu ERKON utworzył 3 punkty doradcze - oprócz istniejącego biura w Elblągu, powstały biura w Pasłęku i Tolkmicku. Osoby niepełnosprawne mogą również liczyć na bezpłatny transport. Projekt ERKON zakładał zarejestrowanie 200 osób i stworzenie dla 60 z nich indywidualnych ścieżek zawodowych. W praktyce okazało się, że chętnych jest więcej. Aktualnie w bazie zarejestrowanych jest 240 osób z powiatu elbląskiego oraz miast i gmin: Elbląg, Pasłęk oraz Tolkmicko. Osoby te były wcześniej zarejestrowane w Agencji Pośrednictwa Pracy prowadzonej przez ERKON. Ponadto nawiązywano kontakt z osobami niepełnosprawnymi z terenów objętych działaniem projektu.
Już teraz, po niespełna roku działalności, dzięki ERKONowi pracę dostało 25 osób. - Zakładaliśmy, że w trakcie dwóch lat działania projektu pracę znajdzie 20 osób. To nasz duży sukces – podkreśla Krzysztof Grablewski. I podaje przykłady: – Np. wspólnie z Olsztyńską Szkołą Biznesu i Warmińsko-Mazurskim Sejmikiem Osób Niepełnosprawnych pomogliśmy w rekrutacji osób do ankietowania. Dzięki nam tę pracę dostało 8 osób. Będą zarabiały po ok. 2 tys. zł.
Pomimo, iż działania ERKON cieszą się dużą popularnością wśród poszukujących pracy, to wiele osób nie zgłasza się ponownie, po przeprowadzeniu testów. - Takich osób często nie możemy nakłonić, by ponownie nas odwiedziły. Inni po prostu nie chcą podjąć pracy, bo mają rentę, a nie chcą jej stracić.
Sukces przedsięwzięcia ERKON zachęcił pracowników Instytutu Studiów Strategicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego do opisania go, jako przykładu wdrażania środków EFS w Polsce. - „Przez indywidualne ścieżki zawodowe” jest jednym z dziesięciu projektów wybranych z całej Polski. W związku z tym przyjedzie do Elbląga zespół badawczy, który podda go analizie – dodaje Krzysztof Grablewski. Wszystkie 10 projektów zostanie następnie opisanych w specjalnym Raporcie, wydanym w nakładzie 3,5 tys. egzemplarzy. Koordynatorem projektu jest Ewa Sprawka. Kontakt z ERKON: Elbląg, ul. Zw. Jaszczurczego 15, tel. (055) 232-69-35, mail: erkon@softel.elblag.pl.
Projekt realizowany jest w ramach SPO RZL, Priorytet 1 – Aktywna polityka rynku pracy oraz integracji zawodowej i społecznej Działanie 1.4 – Integracja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych, Schemat a) – Wsparcie osób o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności na otwartym rynku pracy.
Tomasz Franciuk