Rozpoczęła się tegoroczna kampania społeczna z zakresu profilaktyki HIV i AIDS w województwie warmińsko-mazurskim. Tegoroczna akcja przebiega pod hasłem „Rodzina razem przeciw AIDS”.
Rozpoczęta kampania zakończy się po Światowym Dniu AIDS tj. 1 grudnia 2006 roku. Jest ona kontynuacją poprzednich, które odniosły sukces. - Znaczny wpływ na kształt tej kampanii miały badania, z których wynika, że w kraju wzrasta liczba zakażeń przenoszonych drogą kontaktów seksualnych, a zakażenia te dotyczą głównie ludzi młodych – tłumaczy Joanna Popiołek z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu. - Niepokojem napawa również systematyczne obniżanie wieku inicjacji seksualnej. Obserwujemy wzrost liczby rozwodów oraz brak silnych więzi rodzinnych, które w znacznej mierze wpływają na ryzykowne zachowania młodych ludzi – podkreśla. Jak przyznają pomysłodawcy kampanii jednym z metod uchronienia się przed AIDS, jest stały i silny związek oparty na rodzinnych wartościach, stąd takie, a nie inne hasło tegorocznej akcji.
To, że problem z każdym rokiem staje się poważniejszy świadczą skumulowane dane Państwowego Zakładu Higieny w Polsce, który od 1985 roku do końca ubiegłego roku odnotował ogółem 9659 zakażeń HIV i 1674 zachorowania na AIDS. Szacuje się jednak, że liczba osób żyjących wirusem HIV wynosi nawet do 30 tysięcy. W grupie wiekowej 18-29 lat występuje 85 proc. wszystkich zakażeń na świecie, w Polsce wskaźnik ten sięga aż 60 proc., z czego ok. 10 proc. stanową osoby poniżej 20 roku życia.
W Elblągu testy HIV wykonać można m.in. w 110 Szpitalu Wojskowym z Przychodnią przy ul. Komeńskiego 35 oraz Laboratorium Analiz Medycznych przy ul. Nowowiejskiej 3a. Kosz takiego badania wynosi około 30-35 zł.
Informacja jest mało dokładna, testy można wykonć również w Laboratorium LABAL na ul.Bema 80 oraz w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej WSz ul.Królewiecka 146. Wynik dotatni potwierdzany jest PZH w Warszawie. Badania są również odpłatne. Bezpłatnie badanie można wykonać w Olsztynie w Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na ul Żołnierskiej lub Szpitalu Zakaźnym w Gdańsku (poradnie dla nosicieli) Autor jest tendencyjny, czyżby robił reklamę.