Z pewnością niewielu mieszkańców naszego miasta wie, że od 16 do 22 września w Europie obchodzony jest Tydzień Zrównoważonego Transportu. W jego ramach, w najbliższy piątek, trwać będzie Elbląski Dzień Bez Samochodu, którego już po raz szósty organizatorem będzie Urząd Miejski w Elblągu.
Organizatorzy namawiają wszystkich elblążan, by 22 września odstawić samochód i korzystać ze spacerów, ścieżek rowerowych oraz komunikacji miejskiej. Z okazji Europejskiego Dnia Bez Samochodu w nadchodzący piątek pod Bramą Targową odbędzie się festyn rodzinny. Dlatego też, w godzinach od 8 do 18 z ruchu drogowego wyłączona zostanie część ulicy Stary Rynek. Po południu o godzinie 13 rozpoczną się gry, zabawy i konkursy pod wspólną nazwą “Na Starym Rynku piechotą, synku”. W programie przewidziano także miejsce na rozstrzygnięcie konkursów: dla szkół i fotograficznego dla elblążan.
Organizatorami VI Elbląskiego Dnia Bez Samochodu są: prezydent miasta Elbląga, Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego oraz Telewizja Elbląska. Akcji partnerują Komenda Miejska Policji w Elblągu, elbląska Komenda Hufca ZHP, Szkoła Policealna im. Jadwigi Romanowskiej w Elblągu, Zarząd Komunikacji Miejskiej oraz Tramwaje Elbląskie.
Przy okazji trwającego właśnie Tygodnia Zrównoważonego Transportu w elbląskim magistracie odbyła się konferencja prasowa, na której poruszono m.in. tematy rozbudowy trakcji tramwajowej i rozwoju taboru w Elblągu, a także budowy nowych ścieżek rowerowych w naszym mieście.
Zapewne większość elblążan interesuje w jakim etapie znajduje się budowa nowego tramwaju, którego produkcję fabryce “Pesa” z Bydgoszczy zleciło nasze miasto. Otóż pierwszy, z sześciu, tramwajów został już ukończony i aktualnie został przetransportowany do Berlina, gdzie będzie promował Elbląg na największych na świecie targach branży kolejowej - INNOTRANS 2006. - Podczas targów, we wnętrzu tramwaju wystawione zostanie stoisko promocyjne Elbląga. Specjalnie na potrzeby promocji wyprodukowany został również film o Elblągu, widzianym z okien tramwaju – informuje Agnieszka Staszewska, rzecznik prezydenta miasta. - Film pokazany zostanie na monitorach rozstawionych w tramwaju. Duży nacisk położymy na promocję gospodarczą miasta, wiedząc, że znakomita większość gości zwiedzających targi to przedsiębiorcy z całego świata.
- Nowo powstały elbląski tramwaj jest przyjazny dla środowiska i dla człowieka. Niskopodłogowy i energooszczędny jest sterowany mikroprocesorem – opowiadał o nowym nabytku dyrektor Tramwajów Elbląskich Bogdan Kaliński. Tramwaj trafi do naszego miasta pod koniec października, zaś do użytku zostanie przeznaczony w ostatnich dniach listopada.
O rozbudowanie trakcji tramwajowej w Elblągu mówiła Krystyna Dziurdź z Wydziału Dróg UM. - Jak wszyscy zdążyli zauważyć trwa ostatni etap remontu ul. Ogólnej, na której powstaje torowisko. Na jej końcu przy ulicy Legionów, tworzona jest nowa pętla, a obok niej pierwszy w Elblągu ekran akustyczny. Do 31 października inwestycja ta powinna zostać zakończona.
W planach na dalsze lata jest m.in. budowa trakcji przez ul. 12-go Lutego i dalej ul. Grota Roweckiego, która połączyłaby istniejące już torowisko. Aby do tego doszło, niezbędne będzie przeniesienie starego zabytkowego budynku z czerwonej cegły, stojącego przy ul. 12-go Lutego. Ma on trafić docelowo na Wyspę Spichrzów.
- Od nowego 2007 r. na elbląskich ulicach pojawi się więcej nowych autobusów – zapowiada dyrektor ZKM Lechosław Bartosik. Niewykluczone, że będą one zasilane gazem ziemnym. Zmniejszy się ilość autobusów, ale za to zwiększy się ich jakość. Jest to dobra wiadomość zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych, które będą mogły podróżować wozami niskopodłogowymi przystosowanymi dla ich potrzeb.
Na zakończenie optymistyczna wiadomość dla wszystkich cyklistów. W naszym mieście w najbliższych latach przybędzie ścieżek rowerowych. Aktualnie jest ich ponad 18 km. Planowana jest jednak budowa kolejnych jej odcinków. - Tam gdzie powstaje nowa ulica, bądź zostaje ona remontowana, tam budowana jest także ścieżka dla rowerzystów – mówi Krystyna Dziurdź.
I tym samym właśnie rowerzyści bezpiecznie dotrzeć będą mogli m.in. do najdalszych dzielnic Elbląga takich jak: Rubno, Dąbrowa, Próchnik i Krasny Las, które połączone zostaną z centrum nowymi ścieżkami.
Jeszcze w tym roku, nowa droga dla rowerów pojawi się wraz z budowanym wiaduktem w ciągu ul. Akacjowej oraz ulicą i rondem u zbiegu Druskiej, Grunwaldzkiej i Pasłęckiej. W roku przyszłym takowa powstanie na odcinku ul. Nowowiejskiej, od Górnośląskiej do Płk. Dąbka. Za dwa lata na rowerze, przedłużoną ul. Płk. Dąbka, przejechać się będziemy mogli aż do nowej dzielnicy Modrzewina Północ. Z kolei na lata 2007-2013 ścieżki planowane są na przebudowywanych drogach wojewódzkich: nr 503, 500 i 504.
Rafał Kadłubowski/Razem z Tobą