„Dzieje pozyskiwania i wykorzystania bursztynu na ziemiach polskich” to tytuł publikacji wydanej przez Fundację Elbląg przy współpracy ze Szkołą Wyższą im. Bogdana Jańskiego, Wydziałem Zamiejscowym w Elblągu.
„Bursztyn jest postrzegany jako dobro turystyczne. Dobro to jest szczególne, bo dane przez naturę. W przeszłości było ono na bardzo różne sposoby pozyskiwane przez człowieka, aby stanowić w dziejach świata ważny czynnik rozwoju społeczno–gospodarczego…” czytamy we wstępie publikacji.
Książka prezentuje bursztyn w kilku różnorodnych płaszczyznach. Pomysł wydania takiej publikacji powstał w lipcu ubiegłego roku na konferencji naukowej w Jantarze, gdzie corocznie odbywają się Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu. W realizacji tego projektu udział wzięło wielu reprezentantów takich dyscyplin naukowych jak: historia, literatura, teologia, etnografia, informatyka, organizacja i zarządzanie, ekonomia i marketing, a także teoretyków i praktyków działalności turystycznej.
Książka ta - jak wierzą redaktorzy - stanie się kolejnym przyczynkiem do wzbogacenia wiedzy dotyczącej zarówno dziejów pozyskiwania, przechowywania oraz przetwarzania bursztynu, a także może przyczynić się do wskazania interesujących rozwiązań natury gospodarczej. W publikacji znajdziemy analizę wątku tego niezwykłego kamienia ukazującego się w kaszubskich baśniach i legendach oraz poznamy jego właściwości lecznicze.
Książka od poniedziałku będzie dostępna w Fundacji Elbląg przy ul. Związku Jaszczurczego 17 w Elblągu. Cena - 30 zł. Polecamy.