Bezrobocie w naszym kraju spada i obecnie jest najniższe od wielu miesięcy. W zależności od punktu "siedzenia", są różne tego powody. W regionie według danych Powiatowego Urzędu Pracy w Elblągu od początku tego roku bezrobocie spadło o ponad 13 proc.
Jak zakłada Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej pod koniec tego roku bezrobocie w Polsce może być jeszcze niższe. Obecnie wynosi 16,2 proc. Według prognoz urzędników pod koniec roku może spać nawet do 15,2 proc. Na łamach Gazety Wyborczej spadek bezrobocia Bogdan Socha, wiceminister pracy i polityki socjalnej tłumaczy wzrostem gospodarczym i wyraźnym wzrostem liczby nowych miejsc pracy. Dla urzędników są to główne powody spadku. Może w stolicy kraju "czuć" ten wzrost, lecz im dalej od Warszawy, to już tak optymistycznie nie jest.
Nie jest żadną tajemnicą, że szybki spadek procentowy osób pozostających bez pracy jest spowodowany głównie pracą sezonową i masowym wyjazdem Polaków za granicę. Również – choć w mniejszym stopniu – pozyskiwanymi środkami unijnymi m.in. na aktywizację osób bez pracy. Ile rodaków zdecydowało opuścić Polskę? Dane są różne, nieoficjalnie słychać, że nawet do 1,5 miliona!. Tylko dzisiaj spod parkingu przy dworcu PKP i PKS, do trzech niemal pełnych autobusów jadących w stronę królestwa Albionu wsiadło blisko 15 elblążan, którzy poprzez wyjazd widzą swoją szansę na lepsze jutro. Ilu z nich wróci, a ile zostanie na stałe? Tego nie wie nikt.
Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu opublikował, że stopa bezrobocia w mieście po półroczu wyniosła 19.8 proc. W powiecie - 30,2 proc. W lipcu bez pracy pozostawało 9322 osób, natomiast w powiecie 6177. Na początku roku, zarejestrowanych bezrobotnych w Elblągu było 10549 osób, a w powiecie 7218. Porównując te dane, można zaobserwować, iż w porównaniu ze styczniem, po siedmiu miesiącach ilość osób pozostająca bez pracy zmalała o blisko 13 proc. Czy wszystkie te osoby rzeczywiście znalazły pracę na terenie miasta i gminy Elbląg? Wątpliwie. Największy spadek bezrobocia w tym czasie zanotowano w gminie Markusy (o 8,5 proc.), a wzrost w gminie Gronowo Elbląskie (o 4,2 proc.). Pod koniec czerwca 2006 roku wskaźnik stopy bezrobocia w woj. warmińsko–mazurskim wyniósł prawie 25 proc. W dalszym ciągu jest on najwyższy w kraju.