W siedzibie Miejskiego Biura Urbanistycznego w Elblągu dostępny jest dla wszystkich mieszkańców i innych osób zainteresowanych projekt Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy-Miasta Elbląg. Projekt wyłożony jest do 21 sierpnia tego roku, natomiast do 11 września każdy mieszkaniec ma prawo wnieść swoje uwagi i skargi.
- Studium jest kompleksowym opracowaniem opartym na rzetelnej diagnozie obecnego stanu, stanowiącej syntezę prac specjalistycznych przygotowanych w ramach określania uwarunkować rozwoju. Po uchwaleniu przez Radę Miejską będzie dokumentem określającym strategię i politykę przestrzenną miasta – tłumaczy Jacek Bocheński, elbląski planista i architekt.
W przygotowanym i zatwierdzonym dokumencie znajdziemy wszelkie informację o potrzebach i zasadach lokalizacji budowy nowych mieszkań oraz obiektów usług publicznych i rekreacyjnych. Ochrony terenów o znaczących wartościach przyrodniczych i tworzenia miejskiego systemu ochrony środowiska. Sposobie rozbudowy i modernizacji systemu komunikacji i systemów infrastruktury technicznej. Zasadach ochrony dóbr kultury, a także ustalenia terenów wymagających tworzenia prawa lokalnego, inaczej sporządzenia przez gminę planu zagospodarowania przestrzennego.
Niezmiernie ważnym dla rozwoju miasta zadaniem jest poprawa wizerunku i podnoszenie jego prestiżu w regionie i kraju. Równolegle z odbudową Starego Miasta powinien postępować proces rewitalizacji pozostałych starych dzielnic miasta. Wiadomo, że obejmie on sukcesywnie Wyspę Spichrzów, Osiek oraz wschodnią i północną część Śródmieścia. Ponadto zalesiane będą stoki Wysoczyzny Elbląskiej wielofunkcyjnego kompleksu rekreacyjno-sportowego nazwanego Europarkiem. – Na przestrzeni ok. 200 ha istnieją spore możliwości realizacyjne dla sportów zimowych takich jak: saneczkarstwo, łyżwiarstwo, narciarstwo czy paralotniarstwo, a także różnych rodzajów rekreacji czynnej, w tym spacerów pieszych, konnych i rowerowych – twierdzi elbląski planista, zaznaczając, iż ważnym zadaniem pozostaje stopniowa poprawa warunków życia i zamieszkania. Niezależnie od stałego ograniczenia zjawiska bezrobocia, patologii i wykluczenia społecznego.
Już wiadomo, że optymalnym kryterium rozwoju przestrzennego na najbliższe 15 lat Elbląga będą dwa kierunki: rozwój jakościowy istniejącej struktury i rozwój nowych struktur. Jednym z głównych priorytetów planowania jest rozwój miasta do wewnątrz, czyli jak najbardziej wykorzystanie obecnej struktury terenów zurbanizowanych. – Ma to poprawić jakość zamieszkania i obsługi na terenach centralnie położonych, a więc niewymagających wielkich inwestycji, co wiąże się jednocześnie z pewnymi ograniczeniami i uciążliwościami, chociażby takimi jak hałas, zapylenie czy brak dostępu do środowiska naturalnego – przyznaje Jacek Bocheński. Właśnie dlatego uznano, że drugim równorzędnym kierunkiem rozwoju miasta będzie budowa nowych osiedli na terenach: Modrzewina Południe, Zawodzie i w rejonie rzeki Turkawki i drogi nr 22.
W ciągu najbliższych lat jednym z priorytetowych zadań władz miasta to budowa parku technologicznego w południowej części Modrzewiny. – Obszar o powierzchni 400 ha daje możliwości zapoczątkowania wieloletniego procesu rozwoju terenów mieszkaniowych, nowych miejsc pracy, a także terenów o funkcji wypoczynkowej. Poza tym budowa infrastruktury drogowej, kanalizacyjnej, wodociągowej i energetycznej na kierunku północnym umożliwi także realizację osiedli jednorodzinnych Bielany, Krasny Las i Próchnik oraz kompleksu produkcyjno-usługowego Modrzewina Północ. W naszych planach dzielnica północ będzie stanowić przez wiele lat bezpieczną rezerwę rozwoju miasta – zaznacza Jacek Bocheński.