W ostatnią niedzielę lipca wierni w kościołach rzymsko-katolickich w Elblągu wysłuchali kazania, którego źródłem był list Zespołu Apostolstwa Trzeźwości apelujący o rezygnację z picia napojów alkoholowych szczególnie w bieżącym miesiącu.
Sierpień w Polsce jest "miesiącem świadectwa, widocznego w trudzie pielgrzymowania na Jasną Górę w duchu wynagrodzenia poprzez modlitwę, wstrzemięźliwość i apel jest kontynuacją oraz podtrzymaniem zobowiązań Jasnogórskich Ślubów Narodu z 26 sierpnia 1956 roku. Wtedy to kapłani wraz z tłumem zgromadzonych wiernych przyrzekali "stoczyć pod Twoim sztandarem najcięższy bój z naszymi wadami narodowymi" oraz "wypowiedzieć walkę lenistwu i lekkomyślności, marnotrawstwu, pijaństwu i rozwiązłości."
O trzeźwość nie tylko w życiu prywatnym i społecznym, ale także na polskich drogach apelują również policjanci. Każdy kierowca, bez względu na to czy jest pijany, czy nie, powinien liczyć się z odpowiedzialnością za życie wszystkich ludzi, których będzie mijał w drodze, za swoich bliskich i przede wszystkim za siebie. Dowodem pracy elbląskiej Służby ds. Bezpieczeństwa jest program profilaktyczny, o którym informowaliśmy za pośrednictwem artykułu Komisji ds. Bezpieczeństwa Warmińsko-Mazurskiego Centrum Pomocy Dzieciom pn. "Piłeś? Nie jedź!".
Policja w Elblągu już od 6 lat reaguje na tego typu sytuacje poprzez realizację projektu pod nazwą "Pierwsza żółta, druga czerwona - koncesja stracona". Zasady są proste, jeśli ktoś oprócz właściciela i pracowników sklepu, pubu bądź dyskoteki wezwie policje z powodu awantury "alkoholowej", sprzedaży trunków osobom nieletnim itp, to "żółta kartka" jest tylko ostrzeżeniem. Następny tego typu przypadek grozi "kartką czerwoną" i złożeniem wniosku do UM o odebranie koncesji na sprzedaż alkoholu w danym lokalu. Tyle tylko, że Urząd Miejski nie specjalnie kwapi się do odbierania koncesji, choćby dlatego, że czerpie z tego określone zyski. Do tematu zapewne jeszcze wrócimy.
Źródło: www.diecezja.elblag.opoka.org.pl.