Działamy na rzecz wyrównywania szans osób z upośledzeniem umysłowym. Pomagamy tworzyć warunki przestrzegania wobec niepełnosprawnych zarówno fizycznie jak i intelektualnie praw człowieka. Tolerujemy i wspieramy wprowadzanie osób z upośledzeniem umysłowym ku aktywnemu uczestnictwu w życiu. Niestety niewiele ludzi w Elblągu i na terenie całego kraju jest w stanie utożsamić się z osobą, dla której los niepełnosprawnych nie jest obojętny.
Często niepełnosprawność umysłowa i fizyczna dotyka ludzi przypadkowo, co więcej dla nas obecność „takich” osób jest krępująca i niewygodna. Nie rozumiemy i nie chcemy rozumieć problemów osób niepełnosprawnych, dla których normalne funkcjonowanie w społeczeństwie stanowi sens życia.
Dlatego też zorganizowane w dniu wczorajszym spotkanie w Gimnazjum nr 6 miało przyczynić się do ukazania prawdy o dzieciach z upośledzeniami. Zaproszona grupa nauczycieli z Kwidzyna mogła przyjrzeć się lekcjom klasy zintegrowanej, w której uczestniczyły osoby niepełnosprawne zarówno umysłowo jak i fizycznie.
Zainteresowanie wzbudziło wprowadzenie do procesu dydaktycznego nauczyciela pomocniczego, wyspecjalizowanego w opiece nad osobami upośledzonymi. Pomimo obecności na zajęciach dwóch prowadzących praca z uczniami niepełnosprawnymi nie różniła się znacznie od typowych godzin lekcyjnych. Natomiast zdobyte przez dzieci niepełnosprawne umiejętności nie były odmienne od praktycznej znajomości wiedzy innych uczniów. Wbrew pozorom bezpośredniość, szczerość i uczciwość upośledzonych rozwija oraz kształci innych uczniów. Obecność dzieci niepełnosprawnych zmienia szkolną atmosferę na lepszą, bardziej przyjazną.
Kwidzyńscy nauczyciele mieli także okazję do wymiany doświadczeń z prowadzącymi zajęcia w Gimnazjum nr 6, dyrektorem szkoły oraz rodzicami upośledzonych uczniów. Dyskusje dotyczyły przede wszystkim sposobów dostosowywania szkoły, sprzętu do potrzeb dzieci upośledzonych a także pracy z nimi. Poruszono również problem związany z brakiem u dyrekcji i nauczycieli innych szkół otwartości na osoby niepełnosprawne, mające takie same prawa jak zdrowi ludzie. Goście gimnazjum wyrazili chęć dalszej współpracy z elbląskimi nauczycielami i szkołą, w której zarówno zdrowi jaki i niepełnosprawni mają takie same prawa. Natomiast wizyta kwidzynian, ich ogromne zainteresowanie sposobami pracy z osobami niepełnosprawnymi, chęć niesienia pomocy i życzliwość jest dowodem na to, że jeszcze istnieją na świecie ludzie dobrej woli.
Martyna Mazur/Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Elblągu