Już 10 marca w CKiWM „Światowid” rozpocznie się kurs flamenco dla początkujących. Do tego pełnego namiętności i pasji tańca nie potrzebny jest partner, zatem można potraktować go tylko jako formę aktywności fizycznej. Zainteresowane Panie nie muszą być szczególnie sprawne ruchowo, by tańczyć flamenco.
Sam termin flamenco pojawił się w XIX w. jako nazwa folkloru pd. Hiszpanii. Źródeł tańca należy szukać ok. 2000 lat temu w Kadyksie, kiedy zaczęły się tam rozwijać układy i struktury rytmiczne z typowymi dla flamenco elementami tj. palmas (klaskanie w dłonie), pitos (strzelanie palcami do rytmu). W XVII i XVIII w. taniec i muzyka, zwana flamenco, ustaliły swoje podstawowe formy i były traktowane jako część rytuałów rodzinnych praktykowanych głównie przez Andaluzyjczyków. W wieku XIX stało się nagle modne w całej Europie, zakładano więc kolejne szkoły tańca i tak coraz bardziej flamenco się rozpowszechniało.
Tancerz jest jednym z instrumentów „grających” flamenco, nie tylko poprzez stepowanie, ale przede wszystkim poprzez mimikę twarzy i gesty. Mowa ciała musi być dynamiczna, uwodzicielska, miejscami delikatna i pełna wdzięku.