Trzy sklepy i jedną hurtownię w Elblągu skontrolowali pod względem jakości przetworów owocowych i warzywnych pracownicy elbląskiej delegatury Inspekcji Handlowej.
- Wszystkie placówki działały legalnie i nie kwestionowano prawidłowości oznakowania ich na zewnątrz. Pod względem przestrzegania terminów do spożycia i dat minimalnej trwałości zbadano 67 partii przetworów nie kwestionując żadnej z nich – informuje Bronisława Walawska-Pawlak, dyrektorka elbląskiej IH.
Do badań laboratoryjnych pobrano próby z 12 partii przetworów, z czego zakwestionowano 7 partii. Do zakwestionowanych wyrobów należały: marmolada twarda ze względu na obecność niedozwolonego kwasu benzoesowego, koncentrat pomidorowy ze względu na wady organoleptyczne, a także z powodu obecności skrobi i soli. Ponadto ogórki konserwowe szatanki ze względu na niewłaściwą konsystencję, ogórki konserwowe ze względu na miękką, osłabioną, rozpadającą się konsystencję i występujące szczeliny w komorze nasiennej ogórków, sałatkę łowicką i paprykę konserwową ze względu na niższą od deklarowanej masy odciekniętych warzyw, oraz sałatkę beskidzką, u której stwierdzono niższą od deklarowanej masy netto.
- W związku z ujawnieniem niewłaściwej jakości przetworów warzywnych i owocowych nasi inspektorzy skierowali do ich producentów wystąpienia pokontrolne z wnioskami o wyeliminowanie stwierdzonych nieprawidłowości – mówi Bronisława Walawska-Pawlak. - Ponadto informacje o niewłaściwej jakości skontrolowanych przetworów warzywnych i owocowych skierowano do właściwych terytorialnie Wojewódzkich Inspektoratów Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno–Spożywczych oraz Urzędów Miar – dodaje dyrektorka elbląskiej IH.