23 lutego został ustanowiony przez Ministra Zdrowia Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją.
Od dzisiaj do soboty, całodobowo czynny jest Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA – 0-22 654 40 41, przy którym dyżurują lekarze psychiatrzy - specjaliści od leczenia depresji. Specjaliści udzielają porad, wspierają chorych i ich rodziny.
Celem Dnia Walki z Depresją jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na problem konsekwencji wynikających z nieleczonej depresji, którą bywa samobójstwo chorego. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), do roku 2020, depresja może stać się drugim, co do wielkości zagrożeniem zdrowotnym - po chorobach układu krążenia. Szokujący jest fakt, że już 40-50% dzieci w szkołach podstawowych nie ma poczucia sensu życia, a 30% miewa również myśli samobójcze.
Organizatorzy apelują, że depresja jest chorobą a nie objawem. Nie należy banalizować sygnałów depresji, do których należą: długoterminowa handra, utrata zainteresowania tym co sprawiało wcześniej przyjemność, utrata energii, poczucie braku wartości i lub poczucie winy , zmiana apetytu, problemy ze snem, a także myśli o śmierci lub samobójstwie. Ważną informacją jest to, że istnieje dużo większe prawdopodobieństwo, że dzieci rodziców pogrążonych w depresji będą miały podobne kłopoty ze zdrowiem psychicznym.
- Na Dzień Walki z Depresją nie przygotowaliśmy żadnych dodatkowych dyżurów ani spotkań z psychiatrami - informuje Małgorzata Adamowicz, specjalista d/s promocji zdrowia Szpitalu Miejskiego przy ul Komeńskiego w Elblągu. - Oczywiście były pewne pomysły co do organizacji tego dnia, jednak z powodu natłoku zajęć nie mogły zostać zrealizowane - dodaje.
OL
To bardzo szkoda ,ze nie było czasu na chwilę skupienia nad osobami chorymi na depresję, która dotyka coraz wiecej osób w naszym społeczeństwie. zmartwiona