W tym roku w Elblągu padł turystyczny rekord. Miasto odwiedziło blisko 45 tysięcy turystów, o 8400 osób więcej niż przed rokiem. - Te liczby dotyczą tylko punktu Informacji Turystycznej. W tej chwili zbieramy jeszcze dane z hoteli. Mamy jednak informacje, że w przez cały sezon trudno był problem ze znalezienie wolnego miejsca w hotelu, tak były obłożone- mówi Adam Jocz, dyrektor Departamentu Promocji i Kultury UM w Elblągu.
W tym roku prowadzenie punktu Informacji Turystycznej po raz pierwszy powierzono organizacji pozarządowej. Konkurs na to zadanie wygrał PTTK Ziemi Elbląskiej. Dzisiaj już możemy mówić o tym, że to był strzał w dziesiątkę.
Bardzo duży ukłon należy się pracownikom PTTK za to, że ten punkt tak wygląda i będzie jeszcze wyglądał przez następne lata. My wspieramy go, jeśli chodzi o promocję turystyczną wielu działań i staramy się ściągać do Elbląga turystów. Efekty jak widać są, a te liczby dotyczą tylko punktu informacji turystycznej. W tej chwili zbieramy dane z hoteli za okres turystyczny, ale tak możemy już mówić o rekordzie
- mówi Adam Jocz, dyrektor
Sukces potwierdzają liczby. Tylko w ciągu ośmiu miesięcy, od 1 lutego do 6 października, tego roku punkt, a właściwie dwa punkty, bo sezonowo informacja oprócz Ratusza Staromiejskiego działała również w Bramie Targowej, odwiedziło 44 900. To wzrost, w porównaniu z poprzednim rokiem, o 8400 osób. Najwięcej turystów zanotowano w lipcu (10 735) i sierpniu (10540).
PTTK Ziemi Elbląskiej IT będzie prowadził jeszcze przez dwa lata. Z informacją dotyczącą tegorocznej działalności towarzystwa w tym zakresie zapoznali się radni podczas dzisiejszej komisji polityki regionalnej i promocji miasta. Rekorodowe zainteresowanie Elblągiem cieszy, ale skłania również do zastanowienia jak jeszcze bardziej zachęcić turystów do odwiedzania miasta i pozostawiania tutaj swoich pieniędzy.
Proszę mieć na uwadze, że czasami warto wspierać duże wydarzenia, bo one w jakiś sposób pracują na to, że te pieniądze wracają do Elbląga. Elbląg nie może być po części pustynią, na której nic się nie będzie działo. Coraz częściej, rozmawiając z kolegami z innych instytucji, mamy duże wątpliwości, czy środki finansowe, które starczy środków, które są potrzebne na organizację wydarzeń [np. w tym roku ze względu na problemy finansowe Centrum Spotkań Europejskich Światowid zrezygnowało z organizacji Elbląskich Nocy - przyp. red.]. Mówię nie tylko o instytucjach wojewódzkich, ale również miejskich. Jeśli już mówimy, że jesteśmy mocni w turystyce, warto pomyśleć i o tym
- podkreślał Antoni Czyżyk, przewodniczący komisji.
Promocja, promocją a co z turystyką p. dyrektorze od promocji i kultury? Bo jakoś cieniuśko raczej z nią jest.
W informacji turystycznej nadal jest brak folderów i map w języku polskim o Elblągu. Nadal nie buduje się osady truso, repliki. Trasa nadzalewowa brztemontu. A wy tu wychwalacie się. Czym. Światowid miał by już remont i co.
zróbcie coś z tą psią budą po żegludze gdańskiej to i turystów będzie więcej . przez to dziadostwo to nawet nie mają gdzie zawijać statki z turystami .
Kilka razy się zastanawiałem, dlaczego w Elblągu nie ma HOSTELU z prawdziwego zdarzenia. A przydałby się, skoro u nas tak dobrze z turystami (he he he). Około 40 miejsc noclegowych, pewnie ze 40 - 50 zł za dobę za miejsce do spania i klientów pewnie by znaleźli. W Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu takich hosteli są dziesiątki i setki. U nas nawet jednego symbolicznego brak. Jest podobno (he he he) coś w DaVinci, ale to jakiś hostel - widmo, bo nawet w necie brak o tym informacji. Dworcowego nie liczę, wiadomo dlaczego.
@Kolo- no to masz już pomysł na biznes. Powodzenia!
Bo Elbląg to piękne miasto jest !!!
Hosteli to w Elblągu dostatek - MOSiR i PTTK takowymi dysponuje, niesłusznie /niezgodnie z Ustawą/ nazywanymi Hotelami. Ale p. Wróblewski o tym nie wie najwyraźniej?