Piątek, 26.04.2024, Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Podróżują po Polsce opisując ciekawe miejsca. „Ładnie w tym Elblągu. Nawet w pochmurny i zimny dzień”

17.05.2017, 14:00:40 Rozmiar tekstu: A A A
Podróżują po Polsce opisując ciekawe miejsca. „Ładnie w tym Elblągu. Nawet w pochmurny i zimny dzień”

„Ruszaj w Drogę!” to blog prowadzony przez Katarzynę i Macieja Marczewskich. Od ośmiu lat małżeństwo opisuje swoje podróże po Polsce. - To największy blog podróżniczy w Polsce z pomysłami na urlop i rodzinne wycieczki. W 2016 r. dotarliśmy do miliona internautów – opowiadają podróżnicy, który 7 maja odwiedzili Elbląg.

Obecnie Katarzyna i Maciej Marczewscy zwiedzają Warmię i Mazury. Na ich drodze nie mogło zabraknąć naszego miasta.
 
Ładnie w tym Elblągu. Nawet w taki pochmurny i zimny dzień jak dziś. Z ruin odbudowuje się tu Stare Miasto. Co roku powstają kolejne kamienice. Podobno z 800 oryginalnych zachowały się jedynie dwie. Resztę wznosi się na fundamentach tych, które nie przetrwały wojny i czasów PRL
 
– opowiadali.

Para podróżników zachwycała się Starówką. - Przyjemnie spaceruje się uliczkami wokół Katedry pw. Św. Mikołaja, Muzeum Archeologicznego, wzdłuż miejskiego ratusza z informacją turystyczną, do Bramy Targowej, przy której stoi legendarny Piekarczyk co Elbląg przed Krzyżakami uratował. Piekarczyka trzeba pogłaskać po nosie, a potem można przejść do Galerii El, żeby obejrzeć sztukę współczesną. To dobry pomysł na niedzielę w Elblągu - przyznali.

Najbardziej do gustu przypadło im elbląskie muzeum, bo to właśnie jemu poświęcili najwięcej czasu.
 
Wśród eksponatów Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, których dziesiątki podobnych widziałem w każdym większym mieście w Polsce, odkryłem prawdziwą perełkę. Wystawę, która urosła w moich oczach do dzieła sztuki
 
– stwierdził Maciej Marczewski.

Chodziło o "Elbląg Reconditus". - To Instalacja zaprojektowana przez geniusza, który umiejętnie połączył wszystkie najnowsze trendy marketingu, psychologii, storytellingu, emocjonalnej osobowej narracji, nowoczesnego wzornictwa i wzbogacił to elektroniczną muzyką rodem z horroru, która potęguje niepokój podczas spaceru po zrujnowanym wojną mieście – opisywał Maciej Marczewski. - Niebanalne teksty, które czyta się jak poezję, uzupełniają historyczne fakty na monitorach. Teksty bardzo nieoczywiste, z miastem Elbląg jako narratorem, które przeobraża się w każdym rozdziale tajemniczej księgi. Jestem w stanie je zrozumieć dopiero po kilkukrotnym przeczytaniu. Jak przy dobrej poezji. A do tego świetny film holograficzny, pełen ukrytych symboli i bohaterów w milczeniu opowiadających historię Elbląga i okolic. Mistrzostwo świata.

Z tej wystawy, zdaniem podróżnika, można brać przykład. - Jeśli ktoś zapyta mnie teraz jak zainteresować młodzież, jak pokazać im historię i jaką przyszłość widzę dla regionalnych muzeów, to teraz wyślę go na wycieczkę do Elbląga. To prawdziwy skarb miasta. Czapki z głów dla tych, którzy zdecydowali się na tak odważny i śmiały krok. Ta wystawa wyprzedza epokę! Marzę o tym, żeby było takich więcej. Tylko tak sprawimy, że więcej osób będzie "chodziło do muzeum". Emocje, bohaterowie i historie. Te trzy słowa to droga do sukcesu – zaznaczył.

Dlaczego ta wystawa zrobiła na Macieju Marczewskim takie wrażenie? - Jest bliska ideału. Myślę, że typowy turysta nie zna kontekstu: zawiłych losów ziem i plemion pruskich, wpływu Krzyżaków, losów miasta w czasie i po wojnie. Na pewno doceniłby przystępnie opracowany wstęp do historii (w stylu piwnicznej ekspozycji o Truso i Gotach), dzięki którym lepiej zrozumiałby hologram i teksty na wystawie. Wyszkoliłbym też przewodników z opowiadania historii, wzmacniania emocji, budowania kontekstu i narracyjnego opowiadania o wystawie. Standardowe opowiadanie o historii i eksponatach tu nie wystarcza. Oprowadzanie powinno być wyreżyserowane w takim samym stopniu jak cała Instalacja. W ten sposób taka idealna wystawa byłaby dla typowego turysty przygodą sama w sobie, a emocje, które zabierze do domu, pomogłyby mu w dalszym odkrywaniu historii miasta i regionu. (…) Na moich warsztatach dla branży turystycznej to muzeum będę wymieniał jako prawie idealną próbę stworzenia najlepszej turystycznej ekspozycji muzealnej w Polsce. Trzymam kciuki za usprawnienia i naśladowców – przyznał.
 
 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +7
    ~ BEZ ŚCIEM proszę
    Środa, 17.05

    Dać tym państwu ile trzeba, w tym zapewnić mieszkanie służbowe, samochód i to co niezbędne. Podpisac dwuletni kontrakt na promocję Elbląga. Kosztowne? Być może ale efektywne i mniej obciążające budżet niż utrzymywanie rozmaitych departamentów i urzędników odpowiedzialnych za promocję i reklamę. Co widać słychać i czuć.

  2. 2
    +3
    ~ marek elblaski
    Środa, 17.05

    Elblag powinien byc promowany jako miasto pomorskie,nie warmińsko-mazurskie,ci państwo,jeżeli znają historię,powinni to potwierdzić.

  3. 3
    +2
    ~ elo
    Środa, 17.05

    to w końcu co im się podobało miasto Elbląg czy tylko Starówka ????

  4. 4
    0
    ~ parkingowy
    Środa, 17.05

    Niech przyjadą na ul.próchnika.ja im pokaże jak wyglada elbląg.

  5. 5
    +4
    pampi - ZAWADA
    Środa, 17.05

    „Ładnie w tym Elblągu. Nawet w pochmurny i zimny dzień” - Prawda .

  6. 6
    +1
    ~ Do parkingowy
    Czwartek, 18.05

    W kazdym miescie niektore dzielnice wypadaja blado. NIe znasz zycie skoro masz takei przemyslenia.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2794771194458