Ponad 48 tysięcy elblążan nie wymieniło jeszcze dowodów osobistych. Ostateczny termin wymiany wszystkich dowodów upływa z końcem 2007 roku.
- Tradycyjnie tuż przed końcem roku petenci zaczynają szturm okienek Urzędu Miasta – mówi Artur Zieliński, naczelnik wydziału spraw obywatelskich. - Z doświadczenia lat ubiegłych wynika, iż zawsze w drugiej połowie roku, odnotowuje się zwiększony napływ wniosków dowodowych od obywateli, a to niestety powoduje wówczas konieczność oczekiwania na załatwienie w kolejce - mówi.
- W Elblągu wielu mieszkańców nałożony obowiązek już wypełniło, jednakże jest nadal duża grupa osób zobowiązana do wymiany dokumentów, a która jeszcze zwleka z załatwieniem swojej sprawy – mówi naczelnik wydziału spraw obywatelskich. - Nie ma także przeszkód, aby obywatele mający dowody osobiste wydane przed dniem 1 stycznia 2001 roku, dokonali już teraz wymiany swoich dokumentów – zastrzega. – Pomimo, ze w 2005 roku dowody mają wymieniać te osoby, którym „stare dowody” wydano w latach 1981-91.
Najbardziej na wymianie dowodu powinno zależeć osobom, które Nowy Rok chcą powitać poza krajem. Choć nie traci on ważności, to na taki dokument nie można wyjechać za granicę. Konieczny jest paszport. Nowy dowód osobisty jest bardziej praktyczny. Trudno go podrobić, bo posiada kilkadziesiąt różnych zabezpieczeń. A ponadto, zdarzyły się przypadki, iż nie wszędzie „stary dowód” był przyjmowany.
- Rzeczywiście ci, którzy mają stare i nieco już zniszczone dowody, mogą mieć kłopot z przyznaniem kredytu czy odebraniem awizo na poczcie. Jednak niewiele osób wie, że banki ani poczta nie mają prawa kwestionować tych dokumentów! – dodaje Artur Zieliński. - Ustawa jasno mówi, że choć dowody wymienić trzeba w określonym czasie, to nie tracą ważności do 31 grudnia 2007 r. - zaznacza.
Za to, że nie mamy nowego dokumentu, nie grozi żadna kara. Kłopoty mogą mieć jedynie ci, którzy mają w dowodzie nieaktualne dane - zły adres czy niezmienione po ślubie nazwisko.
Koszt wydania plastikowej karty tożsamości wynosi 30 zł. Czeka się na nią ok. 3-4 tygodni. Wcześniej należy jednak złożyć w Wydziale Spraw Obywatelskich UM (pokój 92) przy ul. Łączności komplet dokumentów: wniosek, dwa zdjęcia, a także w przypadku osób spoza Elbląga skrócony akt małżeństwa i akt urodzenia.