Niewątpliwie jednym z ciekawszych wydarzeń popularyzujących wiedzę naukową w naszym mieście była XV Sesja Pomorzoznawcza, która odbyła się w dniach 30.XI – 2.XII 2005 r. po raz pierwszy w Elblągu, a zorganizowana została przez Muzeum Elbląskie wespół ze Stowarzyszeniem Naukowym Archeologów Polskich w Olsztynie.
Na zjazd przybyło około 150 naukowców z różnych stron Polski, aby w ciągu trzech dni posiedzeń wysłuchać komunikatów naukowych oraz sprawozdań z badań archeologicznych na różnych stanowiskach na terenie Pomorza.
To zaszczytne wyróżnienie dla Elbląga jest zasługą wybitnych osiągnięć elbląskich archeologów w dziedzinie badań pradziejowych (odkrycie osady Truso przez dr Marka F. Jagodzińskiego) oraz rozległych badań przeprowadzonych pod kierunkiem archeologa miast hanzeatyckich Grażyny Nawrolskiej na terenach odbudowywanej właśnie elbląskiej Starówki.
Na przygotowaną w Elblagu sesję przybyło wielu wybitnych naukowców m. in. z Uniwersytetu Gdańskiego, Instytutu Archeologii UMK w Toruniu, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Szczecinie, Instytutu Rosyjskiej Akademii nauk w Kaliningradzie, przybyli również pracownicy wielu muzeów m. in. Muzeum z Malborka i Kwidzyna, a także Grudziądza, Gdańska, Szczecina, Lęborka i Koszalina, ale sesja była również otwarta dla wszystkich zainteresowanych tematyką badań archeologicznych Pomorza.
Referaty poruszały różnorodną tematykę, od okresu najbardziej odległego - jak dr Jacka Gackowskiego: Kolejne materiały źródłowe z młodszej epoki brązu i wczesnej epoki żelaza odkryte na trasie przyszłej Autostrady A-1 ( odcinek byłego woj. toruńskiego), a także z badania prehistorycznych osad, jak choćby dr Przemysława Kołosowskiego z zespołem sprawozdanie naukowe „Nowa osada pradziejowa odkryta w Chwarszczanach (gm. Boleszkowice, woj. zachodniopomorskie.
Referaty z badań rezydencji i zamków, jak dr Antoniego Pawłowskiego: Zamek w Dzierzgoniu w świetle badań w latach 1998-2005 lub dr hab. Marii Dąbrowskiej: Badania na terenie zamku niskiego w Malborku.
Wśród referatów z odkryć prowadzonych na cmentarzyskach (dawne nekropolie) i cmentarzach, wykład mgr Roksany Chowaniec : Cmentarzysko Kultury Wielbarskiej w Krośnie , dr Anny Drążkowskiej : Kwiaty i wianki elementem wyposażenia grobowego XVIII-wiecznych pochówków na podstawie znalezisk z kościoła p.w. Świętej Trójcy w Gdańsku. Były także referaty związane z zespołami miejskimi, m. in. mgr Romana Kamińskiego i mgr Sławomira Słowińskiego : Nowoodkryty fragment murów obronnych Szczecina; mgr Grażyny Nawrolskiej: Elbląg w XIII wieku, w świetle badań archeologicznych, a także dotyczące kultury materialnej minionych stuleci, jak referat prof. dr hab. Lecha Czerniaka: Z badań nad kulturą ceramiki wstęgowej w Polsce północno-wschodniej; dr Małgorzaty Grupy: Wyroby tekstylne z Kałdusa ; mgr Kamila Domagalska zaprezentowała wykład pt. Patynki ze Starego Miasta w Elblągu.
Ogólny podział tematyki wykładów i komunikatów wyglądał następująco : 11 wykładów dotyczyło terenów cmentarzysk, 8 referatów opisywało stan badań zamków i rezydencji, 4 referaty dotyczyły badań obiektów sakralnych, 10 referatów było na temat grup zabytków i 3 referaty z nauk współpracujących z archeologią np. o szacie roślinnej Elbląga.
Wszystkie referaty zostaną już wkrótce opublikowane w specjalnym wydawnictwie poświęconym XV Sesji Pomorzoznawczej. Sesja była niezwykle interesująca zarówno pod względem naukowym jak i poznawczym dla uczestniczących w wykładach miłośników archeologii, historyków oraz elblążan zainteresowanych tematyką pradziejową i historyczną Pomorza.
Już wkrótce. Jest koniec lutego 2007!!!!!!. A nic się nie ukazało.