Kwiaty w wazonach powoli więdną, czekoladki zostały zjedzone, a z ulic zniknęły manifestujące. To znak, że 8 marca już za nami... Dzisiaj jednak jest równie ważne święto - Dzień Mężczyzn. Zapytaliśmy kilku znanych elblążan, czego możemy życzyć im z tej okazji, co myślą na temat "swojego" dnia i czy w ogóle wiedzą, że on istnieje?
Nikomu nie trzeba przypominać, że 8 marca przypada Dzień Kobiet. Skojarzenie jest natychmiastowe. Gorzej jest z datą 10 marca. Ktoś wie co to za dzień? Tak to Dzień Mężczyzn. Okazuje się jednak, że sprawa nie jest taka oczywista nawet dla samych zainteresowanych.
Nie miałem pojęcia. 8 marca wręczaliśmy naszym policjantom kwiaty, zobaczę, czy będą pamiętały o nas
- żartuje podkom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.
- Coś mi świtało, ale nie, chyba nie widziałem, że to już jutro. Myślę, że raczej nie będę obchodził tego święta. Mam wrażenie, że ono jest trochę na siłę, jako równowaga dla Dnia Kobiet - przyznaje Łukasz Gesek, wokalista, gwiazda disco polo.
Obiło mi się o uszy, że taki dzień jest. Jednak kiedy przypada Dzień Chłopaka, kiedy Dzień Mężczyzn, jaka jest między nimi różnica? Pod tym względem jestem trochę zdezorientowany
- przekonuje z kolei Mirosław Siedler, dyrektor Teatru im. Aleksandra Sewruka.
Część kobiet 8 marca wyszła na ulicę, aby zaprotestować również przeciw nierównościom społecznym i tym, że w wielu dziedzinach są traktowane gorzej niż mężczyźni. Panowie raczej nie wyjdą jutro na ulice, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że oba święta mają w tym roku lekki polityczny rys.
- Myślę, że o swoich najbliższych mężczyznach kobiety będą pamiętały, doświadczam tego w domu. Czy to, co wczoraj działo się na ulicach, będzie miało na to wpływ? Wczoraj odbył się wspaniały marsz kobiet. Myślę jednak, że jutro Dzień Mężczyzn będą świętowały kobiety, które wiedzą, że mężczyźni też są wspaniali, kochani, potrzebni. Myślę, że również my powinniśmy wychodzić na ulice, w obronie praw kobiet, naszych matek, żon, córek. To nasz obowiązek - mówi Wojciech Rudnicki, elbląski radny.
Na pewno Dnia Mężczyzn nie będę obchodził w taki sposób, jak Dzień Kobiet. Raczej nie obchodzę tego święta, choć jeśli tego dnia moje najbliższe kobiety, przyjaciółki, także polityczki, będą pamiętały o mnie, będzie mi miło. Jeśli chodzi o Strajk Kobiet 8 marca, to myślę, że kobiety dążąc do emancypacji, mają trochę racji. Ich traktowanie jest inne niż mężczyzn, mężczyzn zdecydowanie więcej jest na stanowiskach kierowniczych. Widać to również w senacie, tutaj panie stanowią trzynaście procent całości, a przecież kobiety są świetne, jeśli chodzi o rozwiązywanie problemów
- przyznaje Jerzy Wcisła, senator RP.
Bez względu na to, czy panowie pamiętają o swoim święcie, czy 8 marca brałyśmy udział w strajku, dzisiaj warto pamiętać o mężczyznach, tych najbliższych, tych, których spotykamy codziennie w pracy, szkole, tych, którzy postawa życiowa nam imponuje, bądź są wsparciem dla kobiet. To święto panów. Czego im życzyć?
Poważnie to myślę, że nie ma takiej potrzeby, aby wynosić facetów na piedestał. Co innego, gdy chodzi o kobiety, które przecież wnoszą tyle uroku w nasze życie, są wspaniałe. Szczerze mówiąc, nie oczekuję, że ktoś specjalnie będzie składał mi życzenia, ale nie ukrywam, że to byłoby miłe
- mówi podkom. Krzysztof Nowacki
- Marzy mi się, aby w naszym kraju powołano do "życia" Święto kobiet i mężczyzn, dzień równości płci. 9 marca to byłby idealny termin- mówi Wojciech Rudnicki.
Czy faceci mogą sobie czegoś życzyć z tej okazji? Bardzo trudne pytanie. Mężczyźni sami się o siebie mogą troszczyć, jesteśmy silni, więc jeśli już czegoś to tylko więcej siły i wytrwałości
- wylicza Łukasz Gesek.
- Myślę, że Dzień Mężczyzny ma małe szanse, aby zdobyć taką popularność jak 8 marca. Choć może to tylko kwestia czasu i po paru latach byśmy się do tego przyzwyczaili. Czego można by życzyć jutro mężczyznom, elblążanom? Przede wszystkim spokoju, ale takiego dobrze rozumianego, kreatywnego życia i bycia - przekonuje Mirosław Siedler.
Jak to jest z tym Dniem Mężczyzn. Tradycja świętowania Dnia Mężczyzn na świecie została zainspirowana 19 listopada 1999 roku w Trynidadzie i Tobago. Wszystko odbyło się przy wsparciu Organizacji Narodów Zjednoczonych, a także ogromnej grupy osób z różnych zakątków świata. Ingeborg Breines z ONZ uznała wtedy, że wprowadzenie Dnia Mężczyzn jest dobrym pomysłem, który będzie symbolizował równość płci. W Polsce tradycja świętowania Dnia Mężczyzn dopiero raczkuje, święto to wyznaczono na 10 marca. Wybór daty nie jest przypadkowy. To właśnie 10 marca w polskim Kościele katolickim obchodzone jest wspomnienie 40 Świętych Męczenników z Sebasty. Ci, którym nie podoba się ta data, lub przegapią święto panów, zawsze zostaje uczczenie Dnia Chłopaka, który obchodzony jest 30 września.
Jesteśmy ciekawi, co o Dniu Mężczyzn sądzą Czytelnicy info.elblag.pl, czy to święto ma w ogóle sens?
No ciekaw jestem jak to będzie.
Kobiety udają, że ten dzień nie istnieje. Żałosne