Czaszka odnaleziona w grobowcu w archikatedrze we Fromborku to najprawdopodobniej fragment szkieletu astronoma Mikołaja Kopernika.
Miejsce pochówku Kopernika dokładnie zlokalizowano w sierpniu bieżącego roku - przy jednym z ołtarzy odnaleziono kości kilkunastu osób w tym szczątki, które odpowiadają opisowi Mikołaja Kopernika.
Na jej podstawie specjaliści z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji dokonali rekonstrukcji prawdopodobnego wyglądu zmarłego. Zdaniem specjalistów komputerowa rekonstrukcja (którą moża zobaczyć na dołączonym zdjęciu) może być odzwierciedleniem wyglądu 70-letniego Kopernika.
Mikołaj Kopernik był lekarzem i astronomem, który zmienił nasze wyobrażenie o Wszechświecie. W swej słynnej pracy „De revolutionibus orbium coelestium” (O obrotach sfer niebieskich) odrzucił pogląd, że w centrum Wszechświata znajduje się Ziemia. Stwierdził, że w ciągu roku Ziemia wykonuje jedno okrążenie wokół Słońca, a w ciągu doby jeden obrót wokół osi. Ustalił też metody obliczania rozmiarów Układu Słonecznego i ruchów planet. Potrzeba było jednak ponad stu lat, nim nauka przyjęła jego idee.
Mikołaj Kopernik urodził 19 lutego 1473 roku w Toruniu (znany w świecie także jako: Nicolaus Copernicus). Tam też uczęszczał do szkoły przy katedrze św. Jana. W latach 1491-1494 studiował matematykę i optykę w Akademii Krakowskiej. W 1496 roku studiował prawo kanoniczne (kościelne) i astronomię na uniwersytecie w Bolonii we Włoszech. W 1497 roku został kanonikiem katedry we Fromborku, gdzie potem osiadł na resztę życia. W latach 1501-1505 studiował prawo, grekę i medycynę na uniwersytecie w Padwie we Włoszech. W 1506 roku powrócił do Fromborka, gdzie spędził resztę swego życia. Bardziej był znany jako lekarz i duchowny niż jako astronom. W okresie między 1506 a 1510 rokiem pracował jako lekarz i sekretarz swego wuja, biskupa warmińskiego Łukasza Watzenrode. W 1512 roku rozpoczął pracę nad heliocentryczną teorią Wszechświata. 18 lat później ukończył swoją pracę, lecz jej nie ogłosił.
Mikołaj Kopernik zmarł 24 maja 1543 we Fromborku. Krótko przed śmiercią otrzymał egzemplarz świeżo wydrukowanej pracy "De revolutionibus orbium coelestium" (O obrotach sfer niebieskich). 1616 De revolutionibus orbium coelestium zostało wciągnięte do kościelnego spisu ksiąg zakazanych, a zakaz został utrzymany do 1758 roku.