Już 3 miesiąc trwa Narodowa Loteria Paragonowa, nadzorowana przez Ministerstwo Finansów. Akcja daje szansę wymiany paragonu fiskalnego na jedną z cennych nagród. Nic więc dziwnego, że cieszy się ogromną popularnością, o czym świadczy dotychczasowa liczba zgłoszeń. A koniec grudnia to dla loterii moment szczególny – oznacza zmianę branży premiowanej i zbliżający się termin pierwszego losowania nagrody specjalnej.
18 stycznia 2016 to dla uczestników Narodowej Loterii Paragonowej dodatkowy powód do emocji. Właśnie wtedy odbędzie się losowanie pierwszej nagrody specjalnej, czyli samochodu osobowego Opel Insignia. Wezmą w nim udział paragony wystawione w zakładach fryzjerskich i gabinetach kosmetycznych, zarejestrowane do 31 grudnia 2015.
Na czym polega loteria paragonowa?
Akcja skierowana jest do wszystkich osób pełnoletnich. Każda z nich może wziąć udział w losowaniu cennych nagród – tabletów, laptopów oraz samochodów osobowych. Wystarczy, że odwiedzi stronę internetową Narodowej Loterii Paragonowej i zarejestruje paragon fiskalny, opiewający na kwotę minimum 10 zł. Musi tylko przestrzegać kilku zasad, określonych w regulaminie kampanii.
- W Narodowej Loterii Paragonowej można zarejestrować dowolną liczbę paragonów, zwiększając tym samym swoje szanse na wygraną. Trzeba jednak pamiętać, aby każdy z nich został zgłoszony w miesiącu jego wystawienia. Ponadto, w losowaniach liczą się tylko i wyłącznie paragony fiskalne – dokumenty innego rodzaju, jak faktura VAT, potwierdzenie płatności kartą czy tzw. rachunek kelnerski, nie będą brane pod uwagę – zaznacza Marcin Ciechowicz, ekspert Polskiego Centrum Kas Fiskalnych
Czym jest branża premiowana?
Główny rytm Narodowej Loterii Paragonowej wyznaczają 2 losowania, odbywające się co miesiąc. Dają one możliwość wygrania cennych nagród: tabletów iPad Air 2, laptopów marki Lenovo oraz samochodów osobowych Opel Astra. W losowaniach biorą udział wszystkie paragony fiskalne, które zostały zarejestrowane w miesiącu poprzednim. To jednak nie koniec atrakcji, przygotowanych przez organizatorów loterii.
- Paragony fiskalne, wystawione za zakup towarów bądź usług pochodzących z branży premiowanej, pozwalają na wzięcie udziału w losowaniu nagrody specjalnej. Konkretna działalność wybierana jest raz na kwartał, ale należy pamiętać, że podobnie jak w przypadku pozostałych losowań – dokument trzeba zarejestrować w miesiącu dokonania zakupu – informuje Marcin Ciechowicz.
W okresie trwania loterii przewidziane zostały 4 losowania nagrody specjalnej, którą jest samochód osobowy Opel Insignia. Pierwszą branżą premiowaną, wybraną na czas od 1 października do 31 grudnia 2015, jest fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne. Zatem jeśli chcemy, aby nasz paragon wziął udział w losowaniu, musimy go zarejestrować do końca roku. Z początkiem stycznia następuje zmiana – wyróżnione zostaną paragony otrzymane w ramach prywatnej praktyki lekarskiej i dentystycznej (do 31 marca 2016). W dalszej kolejności branże premiowane obejmą sprzedaż towarów i usług związanych z naprawą i konserwacją samochodów osobowych oraz restauracjami i innymi placówkami gastronomicznymi.
Jak zarejestrować paragon?
Rejestracja paragonu fiskalnego nie jest skomplikowana, nie zabiera dużo czasu i nie wymaga korzystania z dodatkowych dokumentów. Niemniej, udział w losowaniu umożliwi jedynie poprawnie wypełniony formularz zgłoszeniowy. Co powinno się w nim znaleźć?
- Aby prawidłowo zarejestrować paragon, musimy zamieścić w formularzu informacje znajdujące się na tym wydruku: numer unikatowy kasy rejestrującej, NIP firmy, z której pochodzi dokument, datę sprzedaży, kolejny numer wydruku oraz kwotę brutto. Jeśli dokonujemy pierwszego zgłoszenia, konieczne okaże się również podanie danych osobowych: numeru telefonu i adresu e-mail – tłumaczy ekspert PCKF.
A co, jeśli dokument pozwala na wzięcie udziału w grze o nagrodę specjalną? W formularzu należy wybrać odpowiednią branżę premiowaną, z której pochodzi paragon. Warto też pamiętać, że zgłoszenie będzie brane pod uwagę we wszystkich losowaniach, odbywających się w danym miesiącu – także nagród I i II stopnia.
Ucząc bawi, bawiąc uczy – czyli idea i popularność
Narodowa Loteria Paragonowa szybko zyskała bardzo duże zainteresowanie. Już w ciągu pierwszego tygodnia jej trwania Polacy zarejestrowali ponad milion paragonów. W październiku odnotowano łącznie blisko 17 milionów zgłoszeń, zaś w listopadzie – ponad 15 milionów. Jak wynika z raportu Google’a, ostatnie 3 miesiące wystarczyły, aby hasło „loteria paragonowa” uzyskało 1 miejsce w kategorii „Tematy, o których się mówiło” wśród najczęściej wyszukiwanych w roku 2015.
Jednak akcja koordynowana przez Ministerstwo Finansów służy nie tylko wspólnej zabawie. Inicjatywa ma także na celu propagowanie właściwych nawyków konsumenckich, nagradzanie przedsiębiorców biorących udział w uczciwej konkurencji oraz budowanie silnej gospodarki poprzez sukcesywne zmniejszanie tzw. szarej strefy.
Jakub Sawicki, PCKF
Ale jaka branża? czy to jest tajemnica, czy tylko dla wtajemniczonych, którzy maja wygrać
To żadna tajemnica teraz premiowana branża Narodowej Loterii Paragonowej Ministerstwa Finansów to lekarze i stomatolodzy http://czasdzieci.pl/ro_artykuly/id,65223e3.html