Jest w tej chwili przygotowywanych kilka projektów. Pierwszy, który już został wprowadzony to ozusowanie śmieciówek. W tym roku w życie weszły rządowe przepisy, które ograniczają ilość umów śmieciowych w Polsce.
W pierwszej kolejności ozusowane zostały dochody członków rad nadzorczych wszystkich osób prawnych tj. spółki, spółdzielnie czy stowarzyszenia, bez względu na to, czy ktoś jest ubezpieczony z innego tytułu bądź pobiera emeryturę lub rentę. Podstawą składek jet przychód uzyskiwany z tytułu pełnienia funkcji. Od przyszłego roku, dokładnie od 1 stycznia 2016, ma powstać obowiązek odprowadzania składek do ZUS od każdej umowy zleceń do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jeżeli pensja nie będzie jednak przekraczać minimalnego wynagrodzenia, wówczas pracodawca zobowiązany będzie zgłosić do ZUS-u drugą i każdą kolejną umowę, aż osiągnięty zostanie limit z tym, że oskładkowaniu podlegać będzie pełna kwota wynagrodzenia.
Projekt nowelizacji kodeksu pracy, przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, ma szanse wejść w tym roku w życie. Według projektu, ma być zasada, która przewiduje, że jeśli pracodawca podpisze trzecią z kolei umowę na czas określony to przekształca się ona w umowę na czas nieokreślony. Maksymalny okres zatrudnienia terminowego będzie wynosił 33 miesiące i maksymalnie 3 umowy terminowe. Każde przekroczenie tych limitów będzie traktowane jako stałe zatrudnienie, bezterminowe.
Ponadto według projektu ma się również zmienić okres wypowiedzenia, który będzie zależny od okresy zatrudnienia u danego pracodawcy i tak – okres wypowiedzenia 2 tygodniowy (gdy pracownik zatrudniony jest okres, krótszy niż 6 miesięcy), miesięczny okres wypowiedzenia (gdy pracownik zatrudniony był co najmniej 6 miesięcy) oraz 3 miesięczny okres wypowiedzenia (gdy zatrudnienie wynosiło co najmniej 3 lata).
Resort przygotowuje również zmianę dotycząca pracy pracownika na okresie wypowiedzenia. Nowelizacja wprowadziłaby możliwość jednostronnego zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Nie zmienia to jednak faktu, że pracodawca zobowiązany byłby do wypłacenia wynagrodzenia pracownikowi, w takiej wysokości jaką by otrzymał, gdyby pracował.
Dodatkowo Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej planuje zlikwidować umowę na czas wykonania określonej pracy. Wówczas zostałyby trzy rodzaje umów tj. umowa o pracę na czas określony, umowa o pracę na czas nieokreślony oraz umowa o pracę na okres próbny. Umowa na czas wykonania określonej pracy jest bardzo rzadko stosowana , ponadto pokrywa się z tym co jest zawarte w umowie o pracę na czas określony. W projekcie zawarte są również założenia, iż umowa o pracę na okres próbny zwierałaby wszelkie określenia celu zatrudnienia np. w celu sprawdzenia kwalifikacji w danym zawodzie.
oprac.