Trwa XI kampania społeczna Fundacji Hospicyjnej „Hospicjum to też Życie”, w której udział bierze również nasze Hospicjum Elbląskie im. dr Aleksandry Gabrysiak. Kampania prowadzona jest w całej Polsce pod hasłem „Pomagamy dzieciom i młodzieży w żałobie”. Jej symbolem stał się pomarańczowy słonik Tumbo – maskotka Funduszu Dzieci Osieroconych.
Wczoraj (28 listopada) w Hospicjum Elbląskim odbyło się spotkanie dyskusyjne, organizowane w ramach ogólnopolskiej kampanii „Hospicjum to też życie".
Celem kampanii jest nagłośnienie problemów związanych z osieroceniem dzieci i młodzieży oraz zwiększenie świadomości na temat roli udzielanego im wsparcia, zarówno materialnego, jak i psychologicznego oraz edukacyjnego.
Problem został zauważony i omówiony w gronie psychologów, nauczycieli oraz pedagogów w różnych placówkach oświatowych. Wspólnie ustalono, jaką role powinni pełnić zatrudnieni w oświacie w przezwyciężaniu problemów związanych z przeżywaniem okresu żałoby
- Zauważyliśmy, że jest to trudny temat o którym nie mówi się na co dzień. Nieprzepracowana żałoba kładzie się cieniem często na całym życiu dzieci. Chcemy posłużyć swoim doświadczeniom nauczycielom, psychologom - jak rozmawiać na ten temat z dziećmi, jak oswoić każdą stratę. Można się odciąć od tego, ale wtedy odcina się od wielu innych uczuć. Dla mnie to jest straszne, bo ludzie żyją przez pryzmat swoich cierpień – opowiadała Anna Podhorodecka, koordynator kampanii charytatywnych w Hospicjum Elbląskim.
Podczas spotkania przedstawione było doświadczenie pracowników hospicjum w aktywności z osobami osieroconymi.
Omówiono również stworzony przez hospicjum Zespół Wsparcia Osieroconych, a także jego założenia, gdyż placówka zajmuje się osobami chorymi oraz rodzinami. Po śmierci bliskiej osoby hospicjum wspiera rodziny poprzez
- Jeżeli ktoś potrzebuje pomocy po stracie bliskiej osoby – może się do nas zgłosić. Wspomagamy osoby poprzez porady psychologa, pracownika socjalnego i prawnika. Pomagamy jak tylko umiemy - informuje Anna Podhorodecka.
Fundacja Hospicyjna, ogólnopolski koordynator kampanii, bazując na wieloletnim doświadczeniu pracy z tematem osierocenia, stworzyła portal Tumbo Pomaga, którego zadaniem jest udzielanie wsparcia dzieciom i młodzieży przeżywającym żałobę.
Portal to kompendium wiedzy dotyczącego straty, żałoby. Zawiera wskazówki dla dzieci i młodzieży, dla rodziców i opiekunów. Na stronie znajduje się również poradnik dla nauczycieli wraz ze scenariuszami lekcji.