Środa, 15.01.2025, Imieniny: Pawel, Izydor, Aleksander
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Jak ratować domy podcieniowe?

27.11.2014, 15:27:49 Rozmiar tekstu: A A A
Jak ratować domy podcieniowe?
Fot. Marek Opitz

Pasjonaci, właściciele domów podcieniowych, historycy sztuki, konserwatorzy zabytków, przedstawiciele samorządu i organizacji pozarządowych porozmawiają o tym, co należy zrobić, by ratować te zabytki. Na spotkanie w sobotę, 29 listopada, CSE „Światowid” zaprasza wszystkich, którym temat domów podcieniowych jest bliski.
 
Do dyskusji o tym, co i kto - dziś oraz w przyszłości - powinien zrobić, by ratować drewnianą architekturę regionalną Żuław, w tym domy podcieniowe, jak również do osobistego zaangażowania się w działania na rzecz zabytków, będą zachęcać uczestników eksperci:
    - dr Iwona Liżewska - historyk sztuki, specjalistka w zakresie architektury regionalnej, kierownik olsztyńskiego oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa,
        - Dariusz Chmielewski - pomorski wojewódzki konserwator zabytków,
        - dr Jerzy Domino - historyk sztuki, pracownik elbląskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie,
      - Marek Opitz - prezes Stowarzyszenia Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego Klub Nowodworski, pomysłodawca i realizator wielu przedsięwzięć na rzecz regionu, właściciel domu podcieniowego w Żelichowie / Cyganku.
   
Początek o godz. 11. W pierwszej części spotkania, która potrwa do godz. 15.20 głos zabiorą eksperci, właściciele domów podcieniowych oraz wszyscy, którzy będą chcieli powiedzieć co - w ich opinii – należy obecnie i w przyszłości zrobić, aby ratować zabytki Żuław. Dyskusję poprowadzi red. Marta Hajkowicz. Zostanie również pokazany jeden z filmów zrealizowanych w czasie projektu.
   
Wnioski i propozycje, które pojawią się w czasie debaty, zostaną spisane i przesłane w formie elektronicznej partnerom projektu, jego uczestnikom, samorządom lokalnym i wojewódzkim, a także - wraz ze zrealizowanymi w czasie projektu filmami i publikacją - przekazane muzeom, ośrodkom kultury, szkołom i bibliotekom z województw: warmińsko-mazurskiego i pomorskiego oraz kraju, jak również przekazane mediom.
   
Na godz. 15.45 organizatorzy zaplanowali przekazanie właścicielom domów podcieniowych i partnerom projektu filmowych dokumentacji domów, które powstały w ostatnich miesiącach.
   
O godz. 16 rozpocznie się otwarte dla wszystkich zainteresowanych godzinne spotkanie z Jerzym Domino i Markiem Opitzem oraz prezentacja publikacji „W cieniu domów. Opowieści o żuławskich domach podcieniowych”, wydanej w ramach projektu „S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych”.
   
Zgłoszenia udziału w spotkaniu przyjmuje i informacji udziela koordynatorka projektu Agnieszka Jarzębska - tel. 55 611 20 84, 667 636 212, email: agnieszka.jarzebska@swiatowid.elblag.pl.
   
Domy podcieniowe to jeden z najważniejszych i najcenniejszych, a zarazem najbardziej zagrożonych, elementów unikatowego krajobrazu wsi Żuław Wiślanych. Zachowało się ich kilkadziesiąt.

Pochodzą głównie z XVIII i XIX wieku, najstarsze - z początku XVII wieku. Nie wszystkie zostały wpisane do rejestru zabytków. Z roku na rok ich ubywa, popadają w ruinę, są przebudowywane, rozbierane. W ostatnich latach niektóre domy udaje się remontować, m.in. dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Sylwia Warzechowska
rzecznik CSE Światowid

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0422251224518